Zejście pokrywy śnieżnej oraz słoneczna bezdeszczowa pogoda przyczyniły się do powstania pierwszych w tym roku pożarów traw, które pojawiają się okresowo każdej wiosny.

Pożary traw to okresowe zjawisko pojawiające się każdej wiosny po ustąpieniu pokrywy śniegu oraz pojawieniu się pierwszych słonecznych dni. W bieżącym roku strażacy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Giżycku oraz jednostek OSP 33 razy prowadzili działania gaśnicze podczas tego typu zdarzeń. Były to pożary o stosunkowo niewielkiej powierzchni sięgającej kilku do kilkunastu arów powierzchni, które nie objęły zabudowań i powierzchni leśnych. Należy podkreślić że pożary traw pomimo tego że nie rozprzestrzeniły się na zabudowania powodują znaczące szkody w środowisku naturalnym, a zmiana siły i kierunku wiatru może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia mogącego osiągnąć prędkość nawet 20km/h. Przyczynami tego typu zdarzeń jest zazwyczaj nieostrożne posługiwanie się ogniem.
W minionym roku na terenie kraju miało miejsce 48767 tego typu pożarów, które objęły powierzchnię ponad 18 000 hektarów, z czego 113 zdarzeń miało miejsce w powiecie giżyckim.