26 lutego o godzinie 1430 do dyżurnego iławskiej straży wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym w okolicach miejscowości Szczepkowo na drodze Iława - Susz. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką.

W momencie dojazdu pierwszych zastępów straży ustalono, że samochód osobowy zderzył się z dwoma samochodami ciężarowymi, a raczej został przez nie zmiażdżony.

W zdeformowanym samochodzie osobowym znajdowały się trzy osoby, konieczne było wykonanie dostępu do poszkodowanych przy użyciu hydraulicznego sprzętu ratowniczego. Sukcesywnie osoby poszkodowane po ewakuacji z pojazdów przekazywane były Zespołom Ratownictwa Medycznego – które przewoziły je do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Iławie. Najbardziej poszkodowany mężczyzna, przetransportowany został śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala w Olsztynie.

Działania w szczególności opierały się na ewakuacji poszkodowanych ze zmiażdżonego samochodu i wraz z ratownikami medycznymi udzielaniu im pomocy medycznej. W związku z koniecznością transportu lotniczego, strażacy zabezpieczyli również lądowanie i start śmigłowca ratowniczego.

Opracował/Zdjęcia: kpt. Krzysztof Rutkowski.