22 lipca o godzinie 13:24 wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie informacja o wypadku samochodu osobowego za miejscowością Zielonka 5km w kierunku miejscowości Pisz, z informacją iż jedna osoba jest uwięziona w samochodzie.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził samochód osobowy marki Renault Laguna, leżący na dachu częściowo w przydrożnym rowie, częściowo na polu. W trakcie rozpoznania dowódca ustalił iż samochodem podróżowała jedna osoba mężczyzna lat 69, znajdujący się wewnątrz pojazdu. Po ustabilizowaniu pojazdu, wykonano dostęp do poszkodowanego, któremu rozpoczęto udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez stabilizację odcinka szyjnego. Następnie ewakuowano poszkodowanego z pojazdu przy pomocy deski ortopedycznej do punktu medycznego, gdzie dokonano opatrzenia ran głowy oraz ramienia poszkodowanego.

W związku z brakiem dostępnych w tym czasie zespołów pogotowia ratunkowego, do zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec pogotowia ratunkowego, które w trakcie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, wylądował obok miejsca zdarzenia. Po przebadaniu przez lekarza, gotowy do transportu mężczyzna został przetransportowany przez ratowników straży pożarnej do śmigłowca, skąd zespół ratownictwa medycznego  przetransportował poszkodowanego do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

Opracował: kpt. Łukasz Wróblewski