W dniu 7 grudnia 2016 roku kilka minut przed godziną 7.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu wielorodzinnego w miejscowości Boćwinka, gm. Gołdap. Do zdarzenia natychmiast wyjechali gołdapscy strażacy w sile dwóch samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz zastępy OSP Grabowo i Banie Mazurskie.

Na miejscu okazało się, że ogień trawi mieszkanie na parterze, a zespół ratownictwa medycznego udziela pomocy dwojgu poszkodowanym. Strażacy ugasili ogień podając wodę do wnętrza mieszkania oraz równolegle przeszukiwali budynek przy pomocy kamery termowizyjnej.  Ze względu na drewniane stropy, ogień mógł przedostać się do mieszkania na pierwszym piętrze. Na szczęście dość szybko udało się ugasić pożar, co przyczyniło się do uratowania lokalu na wyższej kondygnacji. Dalsze działania strażaków polegały na przewietrzaniu mieszkań, usuwaniu tlących się materiałów palnych oraz pracach rozbiórkowych nadpalonych elementów drewnianego stropu.

Przed przybyciem zastępów straży pożarnej ewakuację mieszkańców przeprowadzili dwaj funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi, którzy przejeżdżali przez miejscowość jadąc na służbę. 

Dwoje lokatorów mieszkania z pierwszego piętra zespół ratownictwa medycznego zdecydował o zabraniu do szpitala  ze względu na podejrzenia zatrucia gazami pożarowymi. Lokatorom z parteru nic się nie stało. Na miejsce zdarzenia przybyli pracownicy socjalni w celu ewentualnej pomocy w znalezieniu lokali zastępczych.

Przyczyny powstania pożaru badają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi.

/tekst: st.kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: st.asp. Jarosław Dadura/