Wyjątkowo wcześnie w tym roku braniewscy strażacy rozpoczęli gaszenie pożarów traw i nieużytków rolnych.

Sprzyjająca pogoda, wiatr i wiele pozostałości roślinnych do doskonałe składniki przyśpieszające rozwój pożarów. Pożary wymagają zaangażowania do działań strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków-ochotników. W ostatnich kilku słonecznych dniach pożary gasiliśmy na terenie miasta Braniewa, gminy Braniewo oraz gminy Pieniężno.

W gminie Pieniężno ogień przeniósł się poprzez suche pozostałości roślinne na pobliskie uprawy leśne.  Duże zadymienie, które towarzyszy pożarom jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie oraz powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Ze względu na zmienny wiatr ogień może szybko się rozprzestrzeniać obejmując nowe obszary nieużytków, suchych traw, trzcin, gałęzi.

Gdy widzimy pożar trawy należy to natychmiast zgłosić do straży pożarnej na numer alarmowy 998. Dzięki temu jest szansa, że pożar nie osiągnie większych rozmiarów i nie będzie stanowił dodatkowego zagrożenia. Warto pamiętać, że podczas gaszenia pożarów traw przez strażaków ich pomoc może być potrzebna w innym miejscu, a przez bezmyślne wypalanie traw strażacy nie dojadą na czas w miejsce, gdzie faktycznie są niezbędni.

/st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie/