W niedzielę, 3 sierpnia na terenie powiatu braniewskiego doszło do dwóch bardzo dużych pożarów, które wymagały zaangażowania znacznych zasobów ratowniczych.

Około godz. 13:00, w pobliżu miejscowości Posady – Białczyn w gm. Pieniężno, doszło do pożaru rżyska oraz zboża na pniu. Silny wiatr spowodował błyskawiczne rozprzestrzenienie się ognia na powierzchnię kilkudziesięciu hektarów. Ogromne ilości dymu skutecznie ograniczyły widoczność na przebiegających w pobliżu drogach powiatowej i wojewódzkiej W 507. Ogień trawił wszystko, co spotkał na swojej drodze, przedostając się przez drogę wojewódzką w kierunku pobliskiej uprawy leśnej. Ze względu na ograniczoną widoczność i ogień przedostający się przez drogę strażacy wstrzymali ruch drogowy. Ratownicy mieli obawy, że przez silne zadymienie dojdzie do wypadku drogowego z udziałem przemieszczających się pojazdów pożarniczych z innymi uczestnikami ruchu.  Braniewscy policjanci zorganizowali objazdy co umożliwiło strażakom bezpieczne prowadzenie działań gaśniczych na zamkniętym odcinku drogi. Na miejsce pożaru zadysponowanych zostało kilkanaście pojazdów gaśniczych, w tym dwa wozy bojowe z powiatu bartoszyckiego. Oprócz powstrzymania pożaru zboża na pniu strażacy skupili się na działaniach gaśniczych uprawy leśnej oraz gaszeniu drzew, krzewów i roślin palących się zarówno wzdłuż drogi wojewódzkiej, jak ina polu uprawnym. Dodatkowo do działań ograniczających rozprzestrzenianie się ognia skierowane zostały maszyny rolnicze, które dokonały oborania palących się rżyska i zboża. Do pomocy w działaniach gaśniczych uruchomiono samolot gaśniczy Dromader, który dwukrotnie dokonał zrzutu środka gaśniczego na palący się młodnik. Strażackie pojazdy przedzierały się przez obszar leśny podejmując skuteczne działania zmierzające do powstrzymania rozprzestrzenienia się ognia. Strażaków wspierali przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictw Orneta i Zaporowo, pracownicy zakładu energetycznego, przedstawiciele UMiG w Pieniężnie, przedstawiciele wodociągów oraz braniewscy policjanci, którzy zabezpieczyli teren prowadzonej akcji.

Po kilku godzinach udało się opanować pożar. Ogień strawił kilkadziesiąt hektarów rżyska, zboża na pniu oraz uprawy leśnej. W działaniach gaśniczych straty ponieśli również strażacy, którzy uszkodzili podczas działań pojazdy i węże pożarnicze.  

Jeszcze w trakcie działań służba dyżurna stanowiska kierowania w Braniewie otrzymała kolejne zgłoszenie o pożarze zboża na pniu oraz rżyska pomiędzy miejscowościami Kierpajny Małe a Długobór. Część pojazdów pożarniczych została przekierowana na miejsce nowego pożaru. Tu ogień strawił kilkanaście hektarów rżyska, zboża na pniu oraz poszycia lasu liściastego. W działaniach gaśniczych, zmęczonych przy pierwszym pożarze, strażaków z powiatu braniewskiego wspierali strażacy-ochotnicy z Ornety.  Dodatkowo wykorzystany został moduł gaśniczy znajdujący się na pojeździe Nadleśnictwa Orneta. Po prawie dwóch godzinach udało się opanować pożar.

Na zakończenie dnia, około godziny 19:00, cztery pojazdy straży pożarnej zostały zadysponowane do kolejnego pożaru rżyska i zboża w pobliżu Braniewa. Tu na szczęście pożar udało się strażakom szybko opanować.

 /st. kpt. I. Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie/