13.03.2014 r. o godzinie 20:13 do straży pożarnej w Piszu wpłynęła informacja o pożarze, który wybuchł w budynku jednorodzinnym w miejscowości Pilchy w gminie Pisz.

W momencie przyjazdu strażaków ogniem objęty był cały dom, łącznie z dachem. Na tak szybki rozwój pożaru wpływ miała dobra pogoda oraz drewniana konstrukcja obiektu. W gaszeniu budynku uczestniczyło ponad 30 strażaków zarówno z Pisza, jak i pobliskich jednostek OSP, których szybka interwencja nie pozwoliła na przerzucenie się ognia na pobliskie drzewa i budynki. Po przeprowadzonym rozpoznaniu i wywiadzie z właścicielem obiektu ustalono, że w budynku przebywały dwie osoby, które samodzielnie, przed przybyciem strażaków, opuściły dom. Obie osoby zostały poparzone. Strażacy opiekowali się nimi do momentu przybycia pomocy medycznej. Po ponownym przeszukaniu budynku nie znaleźlii innych osób.

W dalszej kolejności przystąpili do rozbiórki poszycia dachowego i palących się drewnianych elementów konstrukcyjnych budynku. Po ugaszeniu ognia strażacy przystąpili do uporządkowania terenu działań.

W działaniach trwających ponad 6 godzin udział brało ponad 30 strażaków, pracownicy zakładu energetycznego oraz zespoły ratownictwa medycznego.

Jak doszło do powstania pożaru? Możemy tylko wnioskować, że przypuszczalną przyczyną był nieszczelny komin dymowy. Po przeprowadzonej rozmowie z właścicielem obiektu, okazało się, że w celu ogrzania domu napalił on w kominku. Po rozpaleniu na jakąś chwilę właściciele opuścili obiekt. Kiedy jedno z nich w niedługim czasie wróciło do domu, doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Dostarczona duża ilość tlenu przez otwarte drzwi spowodowała niemal natychmiastowy rozwój pożaru. Płomienie objęły cały budynek. Znajdująca się w środku kobieta doznała rozległych poparzeń.

W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ drewniany budynek jednorodzinny. Straty materialnye oszacowano na około 200 tys. zł.

Dlatego też zwracam się kolejny już raz do wszystkich użytkujących piece - nieważne czy to na opał stały, gaz, czy olej opałow - starajmy się wyciągać właściwe wnioski z pożarów, które dotknęły dziś lub kiedykolwiek kogoś z Twoich bliskich czy też sąsiadów. Zrób wszystko, by Cię ominęły. Dlatego też zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Dokonanie przeglądu, ekspertyzy komina, instalacji CO przez fachowca w dziedzinie budowlanej czy kominiarskiej, da nam pewność, że są sprawne i dobrze wykonane.

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć Twoje zdrowie i życie, a także zdrowie i życie innych osób. Czasami wystarczy tak niewiele, może jedynie odrobina przezorności. 

Z pozdrowieniem strażackim kpt. Józef Baranowski oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piszu.