6 sierpnia 2020 roku strażacy z JRG Kętrzyn oraz JRG Mrągowo (w czasie wolnym od służby) zauważyli niepokojącą sytuację, bez wahania zatrzymali się, aby udzielić pomocy.

Strażak z JRG Kętrzyn jadąc prywatnym samochodem drogą wojewódzką numer 591 zauważył na zjeździe z drogi osobę poszkodowaną u której prowadzona była Resuscytacja Krążeniowo- Oddechowa (RKO). Strażak bez wahania zawrócił samochód, aby udzielić pomocy osobie potrzebującej. Szybka pomoc w tej sytuacji była nieoceniona, gdyż wezwana karetka miała trudności z dojechaniem, dlatego strażak zadzwonił bezpośrednio do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie z prośbą o pilną pomoc. Dyżurny przyjął zgłoszenie i zadysponował na miejsce zastęp straży pożarnej wyposażony w defibrylator (AED).  Następnie strażak zamienił osobę, która prowadziła RKO do jego przyjazdu. Obok zdarzenia przejeżdżał również strażak z JRG Mrągowo, który widząc niepokojącą sytuację również zatrzymał się i wsparł w działaniach kolegę z JRG Kętrzyn prowadząc razem z nim na zmianę RKO. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu z JRG Kętrzyn strażacy przejęli poszkodowanego i przy użyciu AED prowadzili dalsze działania. Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego i przekazaniu poszkodowanego udało się przywrócić funkcje życiowe. Pacjent z zachowanymi funkcjami życiowymi zabrany został karetką do Szpitala Powiatowego w Giżycku. W dniu dzisiejszym większość pojazdów ratowniczo-gaśniczych jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wyposażona jest w sprzęt umożliwiający udzielenie pomocy przedmedycznej na bardzo wysokim poziomie. Zarówno pomoc udzielona przez strażaków bez sprzętu jak również późniejsza pomoc ze sprzętem przyniosła pożądany efekt.Postawa funkcjonariuszy jest godna naśladowania, gdyż bez szybkiej i zdecydowanej reakcji uratowanie życia osoby poszkodowanej było by o wiele trudniejsze. Warto się zatrzymać i zainteresować nietypową sytuacją.

Opracowanie: kpt. Kamil Golon, KP PSP w Kętrzynie

Zdjęcie: poglądowe, Archiwum KP PSP w Kętrzynie