1 lipca 2020 r. o godzinie 3:48 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie otrzymał informację o pożarze domu jednorodzinnego na ul. Mławskiej w Szczytnie.

Dyżurny stanowiska kierowania wysłał na miejsce zdarzenia 3 zastępy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Szczytnie oraz 5 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Szczytno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi zastał rozwijający się pożaru budynku mieszkalnego. Strażacy zauważyli ogień wychodził na zewnątrz domu z pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. W pierwszej fazie dowódca działań, po uzyskaniu informacji o tym, że w środku może przebywać właściciel, wprowadził ratowników z nawodnioną linią gaśniczą do wnętrza budynku w celu odnalezienia osoby poszkodowanej. W trakcie prowadzonych działań ratownicy znaleźli na parterze osobę poszkodowaną leżącą na podłodze, po czym niezwłocznie ewakuowali poszkodowanego na zewnątrz budynku. Pomimo sprawnych działań nie udało się uratować 45-letniego mężczyzny. Ze względu na odniesione obrażenia podczas pożaru ratownicy medyczni odstąpili od czynności ratowniczych. W tym samym czasie pozostali ratownicy walczyli z pożarem wewnątrz budynku  z zewnętrznych stanowisk gaśniczych, używając podnośnika hydraulicznego oraz drabin przystawnych.

Pożar ugaszono, nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiadujące budynki mieszkalne.

Autor: kpt. Łukasz Wróblewski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Szczytnie, Maksymilian Borusiewicz