W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi 17.01.2020 roku bartoszyccy strażacy pod hasłem „Nie ma bezpiecznego lodu” już po raz czwarty zorganizowali i przeprowadzili pokazy ratownictwa wodnego i medycznego.

Uczestnicy pokazów zorganizowanych na terenie Jeziorka Mleczarskiego w Bartoszycach, dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy, czym grozi wchodzenie na oblodzone akweny, co zrobić gdy załamie się pod nami lód oraz jak bezpiecznie pomóc innym do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Pokazy strażaków skupiły się na  zaprezentowaniu technik ratowniczych stosowanych w trakcie działań na wodzie oraz działań nurków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Bartoszycach. W trakcie pokazów pod jednym z namiotów strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej uczyli i przypominali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz jak postępować z osobą wychłodzoną. Do akcji przyłączyli się również bartoszyccy leśnicy, którzy zorganizowali konkursy dla dzieci oraz poruszali tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się po lesie.

W tegorocznych pokazach uczestniczyło około 400 osób. Głownie były to dzieci i młodzież z bartoszyckich szkół.

Mimo braku grubego lodu na jeziorze, głównym przesłaniem akcji było uświadomienie wszystkim jak niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte akweny oraz że pojęcie bezpiecznego lodu nie istnieje.

Opracowanie: kpt. Krystian Masalski

Zdjęcia: Grzegorz Kwakszys