16 października 2019 roku Komenda Powiatowa PSP w Kętrzynie wraz z młodzieżą klas pożarniczych liceum im. M. Rataja w Reszlu oraz przy wsparciu druhów OSP Reszel wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Ich obecność w centrum Reszla miała na celu uświadomienie lokalnej społeczności zagrożeń związanych z  zatruciem tlenkiem węgla. Młodzież informowała o tym, skąd bierze się CZAD (tlenek węgla) i dlaczego jest tak niebezpieczny.
Aby trafić do mieszkańców i zainteresować ich tematem, rozdawano ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z czadem. To z nich można się dowiedzieć, iż CZAD jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W związku z jego właściwościami wskazany jest w domach/mieszkaniach CZUJNIK CZADU. Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia bądź życia. Mieszkańcy, początkowo tylko z oddali przyglądający się akcji, po kilku chwilach przełamali nieśmiałość i z zainteresowaniem wzięli udział w ćwiczeniach z użyciem szkoleniowego AED, który symuluje pracę tego prawdziwego. A taki od kilku dni znajduje się na ścianie reszelskiego ratusza jako jedyny w powiecie. Uczniowie objaśniali, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. W pokazie wykorzystano także fantomy: osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Na koniec wspólne zdjęcie ze strażakami i nadzieja, iż tego typu akcje społeczne przełożą się na zmniejszenie liczby zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.
To nie jedyna tego typu kampania w naszej okolicy. Już 23 października komenda planuje wraz z uczniami z klas pożarniczych i strażakami z lokalnego OSP spotkać się z mieszkańcami Korsz, by i tam przypomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą CZAD.
Opracowanie: kpt. Sławomir Siwek, KP PSP w Kętrzynie
Zdjęcia: www.zsreszel.pl