18 stycznia 2019 r. w Węgorzewie tradycyjnie już przy bulwarze Loir-et-Cher nad Kanałem Węgorzewskim zebrała się bardzo liczna grupa uczniów, przedszkolaków oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta.

Powodem tego jak co roku były pokazy ratownictwa lodowego przygotowane przez strażaków z KP PSP Węgorzewo oraz strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej. Pokaz ratownictwa lodowego organizowany jest w ramach kampanii prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną: „Bezpieczne ferie 2019”. Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód. Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osób z przerębli z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak: sanie lodowe czy rzutka ratownicza. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Osobę uwięzioną w przerębli ratowano między innymi za pomocą gałęzi, kurtki, sanek, drabiny i koła ratunkowego. Przedstawiono sposoby zbliżania się do osoby pod którą załamał się lód. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody. Ze względu na zbliżające się ferie zimowe pokaz skierowany był głównie do młodzieży szkolnej i przedszkolaków. Straż pożarna apeluje o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zaleca korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, że grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości.

Opracowanie: st. asp. T. Grunwald zdjęcia: mł. Bryg. K. Bykowski KP PSP Węgorzewo