W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” lidzbarscy strażacy wraz z policją przeprowadzili wspólną akcję pod nazwą Zwolnij, szanuj życie.

Akcja skierowana do wszystkich uczestników drogi, często bezpośrednich świadków kolizji drogowych i wypadków w sytuacjach gdzie zachodzi potrzeba udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Świadomi jesteśmy ,że w takich przypadkach trzeba pomóc i to jak najszybciej  , gorzej z wiedzą na ten temat. Dochodzi jeszcze bojaźliwość, że coś zrobimy nie tak, a tak naprawdę obojętność i zwłoka jest w tym momencie najgorsza. Akcja polegała na pomiarze prędkości, kierowcom którzy tego dnia przekroczyli dozwoloną prędkość udzielono pouczenia a zamiast mandatu zafundowano przymusowe szkolenie  z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu kilku kierowcom udało się przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową na przygotowanym w tym celu fantomie.

tekst i zdjęcia:  kpt. Tomasz Gowkielewicz