2 maja jest obchodzony w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,. Święto państwowe zostało ustanowione w 2004 roku w celu propagowania wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Realizując polecenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej punktualnie o godz. 07:30 na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W apelu uczestniczył Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Wojciech Jaroszek, kierownictwo JRG PSP, pracownicy komendy oraz strażacy z dwóch zmian służbowych. Po złożeniu meldunku odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy. W trakcie podnoszenia odegrany został hymn państwowy. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko, który wygłosił krótkie przemówienie. Zastępca Dowódcy JRG PSP w Braniewie asp. Mieczysław Lisowski odczytał list okolicznościowy Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Braniewskie obchody świętowania rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęto od mszy świętej, która celebrowana była w Bazylice Mniejszej w Braniewie z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali i złożyli kwiaty na Rondzie gen. Andersa oraz Skwerze Sybiraków. Uroczystości zakończyły się w Braniewskim Centrum Kultury, gdzie odbyło się okolicznościowe spotkanie i koncert z okazji 227.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MAJA. Tradycyjnie na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych. W uroczystościach uczestniczył również Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie mł. bryg. Wojciech Jaroszek.

Opracował: mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP, Foto: Arkadiusz Wiśniewski