W środę 18 września w siedzibie KP PSP Działdowo odbyło się uroczyste otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

Dzięki salce dzieci będą mogły w przystępny i obrazowy sposób poznawać różnego typu zagrożenia, sposoby zapobiegania tym zagrożeniom, będą mogły wyrabiać prawidłowe nawyki dotyczące zachowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach, zapoznawać się z podręcznym sprzętem gaśniczym, a także poznawać pracę strażaków, służb ratowniczych, poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy. Sala edukacyjna została sfinansowana ze środków Komendanta Głównego PSP oraz środków własnych  KP PSP w Działdowie. Symbolicznego przecięcia wstęgi i uroczystego otwarcia sali, którą zaprojektowali i wykonali działdowscy strażacy, dokonał Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg. Bogdan Wierzchowski, doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego - Pan Jarosław Babalski, Pan Paweł Cieśliński - Starosta Działdowski, Pan Grzegorz Mrowiński – Burmistrz Miasta Działdowo, bryg. Leszek Góralski - Komendant Powiatowy PSP w Działdowie oraz Klara Rzymowska z grupy III Przedszkola Nr 4 w Działdowie, która to grupa wzięła udział w otwarciu salki i pierwszych zajęciach.

Na uroczystość przybyli ponadto samorządowcy powiatu działdowskiego, Komendant Powiatowy Policji, Nadleśniczowie z Dwukół  i Lidzbarka, Pani Dyrektor Przedszkola Nr 4 w Działdowie, inne osoby z instytucji współdziałających oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Goście zapoznali się z wyposażeniem sali, sposobem funkcjonowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci. Pierwsze zajęcia edukacyjne dla dzieci przeprowadzili asp. Jakub Poniatowski i ogn. Grzegorz Szynkiewicz ze zmiany I, którzy będą przeprowadzali podobne zajęcia przypadające na ich zmianie. Zajęcia realizowane w salce kierowane są głównie do dzieci w wieku 5 – 8 lat, ale też dzieci starszych i młodzieży. Sala zorganizowana została na 25 uczestników. Obecnie w Polsce w jednostkach organizacyjnych PSP funkcjonują 82 sale tego typu, a sala w Działdowie jest 5 w województwie warmińsko – mazurskim. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest propagowanie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

(opr. mł. kpt. Damian Mackiewicz, fot. mł. bryg. Piotr Bojanowski, Karol Wrombel portal dzialdowo.pl)