DSC02342Mecz charytatywny: gwiazdy TVP kontra strażacy Państwowej Straży Pożarnej23 maja br. w Olsztynie odbył się mecz charytatywny: strażacy Państwowej Straży Pożarnej kontra Gwiazdy TVP.
W ramach II Maraton – Festiwalu Telewizyjnych Filmów Sportowych, odbyło się kilka imprez towarzyszących. Jedną z nich był mecz piłki nożnej, w którym po przeciwnych stronach stanęły gwiazdy TVP i strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Zawodników naszej drużyny do boju poprowadził komendant główny PSP – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Skład uzupełnili m.in. warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Mirosław Rutecki, podlaski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Antoni Ostrowski, sekc. Zbigniew Bródka (KP PSP Łowicz) – mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi, ogn. Tomasz Czubak (KM PSP Słupsk) – aktualny rekordzista Polski w biegu na 400 m, sekc. Tomasz Pustelnik (KP PSP Stargard Szczeciński) - obrońca Błękitnych Stargard Szczeciński, który w meczu Pucharu Polski strzelił Lechowi Poznań 2 bramki oraz st. kpt. Marcin Borkowski (KM PSP Lublin) – sędzia piłkarski klasy międzynarodowej. Ponadto w reprezentacji PSP wystąpili strażacy z woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz KG PSP. Mecz transmitowany był na żywo na kanałach TVP Sport oraz TVP Polonia. Sygnałem do rozpoczęcia meczu był hejnał odegrany przez st. ogn. Zygmunta Rozuma (KM PSP Kraków).
Po zaciętej walce strażacy zwyciężyli z gwiazdami TVP 3:1. Bramki dla naszej drużyny strzelili: Tomasz Pustelnik, Łukasz Czarnowski (KM PSP Białystok) oraz Zbigniew Bródka. Honorowego gola dla zespołu TVP w ostatniej minucie meczu zdobył Kamil Jankowski.
Równolegle z meczem charytatywnym odbył się II Bieg Uniwersytecki, na starcie którego również stanęli reprezentanci  Państwowej Straży Pożarnej. Podchorążowie SGSP Warszawa, kadeci SA PSP Poznań oraz strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego zmierzyli się z 10 kilometrową trasą. Najlepszym strażakiem, który jednocześnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej, został Damian Pieterczyk (KM PSP Olsztyn), osiągając metę w czasie 32'14”. Na podium znalazł się również kolejny strażak – kadet Bartłomiej Przedwojewski (SA PSP Poznań), który zajął trzecie miejsce.
Podczas meczu i biegu trwała aukcja charytatywna przedmiotów ofiarowanych przez TVP oraz PSP, z której dochód został przekazany na Fundację Solidarni, wspierającą rodziny strażaków i pracowników straży, którzy polegli na służbie.

Tekst: mł. bryg. Szymon Ławecki (BS KG PSP),
Zdjęcia: mł. bryg. Krzysztof Pardo (KW PSP Olsztyn) oraz Katarzyna Ławecka.

images