dsc 0172W dniach 17-28 czerwca 2013 r. w Ośrodku Szkolenia odbyło się szkolenie specjalistyczne w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego dla podoficerów Państwowej Straży Pożarnej. W czasie szkolenia słuchacze mieli okazje pogłębić swoją wiedzę oraz szlifować umiejętności z zakresu szeroko pojętego ratownictwa chemicznego. Po wzbogaceniu bazy dydaktycznej o sprzęt specjalistyczny będący w posiadaniu miejscowych jednostek ratowniczo-gaśniczych, Ośrodek stanowił niezłą bazę do ćwiczeń nastawionych na praktyczne radzenie sobie w sytuacjach z udziałem niebezpiecznych substancji.

Nie omieszkaliśmy również wykorzystać sposobności przeprowadzenia manewrów w terenie, jak i w szczególnych warunkach pory nocnej.

Po teoretycznym przygotowaniu, każdy z kursantów miał okazję zmierzyć się z problemami, jakie niesie obecność substancji toksycznych czy wybuchowych, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków symulacji i nowoczesnego sprzętu specjalistycznego. Egzamin kończący szkolenie pokazał, że okres spędzony na nauce nie poszedł na marne, wyniki bowiem, tak z zakresu teorii, jak i praktyki, były jak najbardziej satysfakcjonujące.

Zmagania uczestników kursu można obejrzeć w galerii poniżej:

Tekst i zdjęcia: własne