Już od wielu lat wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta ilość pożarów traw na łąkach, nieużytkach i poboczach dróg.

Wiele osób podpala trawy, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to całkowicie błędne myślenie. Badania naukowe dowodzą, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się szereg toksycznych związków chemicznych, a w pożarach giną zwierzęta i płazy. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które prowadzą do zniszczenia budynków i obszarów leśnych, ludzie tracą dorobek całego życia. Wysuszona trawa pali się bardzo szybko w połączeniu z silnym wiatrem wymyka się spod kontroli i zagraża osobom dokonującym podpaleń co prowadzi do wielu tragedii. Co roku w pożarach traw na terenie kraju ginie kilka osób, a wiele zostaje poparzonych.
Strażacy biorący udział w akcji gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
W związku z nadejściem wiosny, prognozowanym polepszeniem się pogody oraz prowadzonymi wiosennymi pracami porządkowymi zwracamy się z prośbą o rezygnację z tych przyzwyczajeń.

 

Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu mrągowskiego zanotowano 16 pożarów traw na nieużytkach i poboczach dróg w które zaangażowanych było 28 zastępów i 122 strażaków.  Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez swoją bezmyślność nie narazisz życia i mienia swojego i innych.  Trwa akcja „STOP pożarom traw.”