poniedziałek, 30 maja 2016r.
Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Karty Ratownicze

kart rat2Gdy liczy się każda sekunda, KARTA RATOWNICZA może uratować życie.

KARTA RATOWNICZA to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta ta ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu.

Setki modeli samochodów, a każdy inaczej umiejscowione istotne dla szybkiego przeprowadzenia akcji elementy. Np. karoserie samochodów mają w różnym miejscu wzmocnienia. Gdy strażak specjalnymi nożycami natknie się na takie wzmocnienie – te mogą ulec uszkodzeniu. Czasami znalezienie i odłączanie akumulatora też ,wbrew pozorom, nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to czasami spore wyzwanie dla grupy ratowniczej.

Dzięki wspomnianej karcie, czas dostępu do rannego zostanie skrócony i to prawie o połowę, a gdy liczy się każda sekunda, czas ten może zdecydować o czyimś życiu.
KARTA RATOWNICZA może uratować życie.
Ułatwi ona działanie zespołów ratowniczych, poprawi bezpieczeństwo ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych.

Stacje dealerskiej będą wyposażać chętnych właścicieli pojazdów w Kartę odpowiednią dla danej marki i modelu oraz w nalepkę informacyjną. Jeśli kierowca będzie miał oznaczony swój pojazd nalepką informującą o posiadaniu w pojeździe karty ratowniczej to Zespół Ratowniczy będzie wiedział jak najszybciej, najsprawniej wydostać poszkodowanego/poszkodowanych z pojazdu.
Karta ratownicza zawsze umieszczana jest za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy (tam też będą jej szukać Zespoły Ratownicze).

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu właśnie służy umieszczenie w samochodzie specjalnej nalepki. Nalepka przyklejona powinna być od wewnątrz (dolny lewy róg przedniej szyby od strony kierowcy).

Źródło: FIA Foundation
Więcej: www.kartyratownicze.pl