8 maja 2010 r. na Stadionie Miejskim w Ornecie, Komenda Powiatowa PSP w Lidzbarku Warmińskim przeprowadziła Powiatowe Zawody Sportowo–Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych .

Do sportowej rywalizacji zgłosiło się 7 drużyn (3 zespoły chłopców i 4 drużyny dziewcząt) działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych w Ornecie, Rogóżu, Lubominie, Żegotach, Henrykowie i Bażynach. Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach : rozwinięcie bojowe oraz bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami. Najwięcej emocji wzbudziła jak zwykle konkurencja rozwinięcie bojowe, gdzie młodzież musiała wykazać się między innymi pokonaniem rowu wodnego, ściany, tunelu, kładki oraz najbardziej widowiskowej części tej konkurencji, czyli  stanowiska nalewania wody do tarcz za pomocą hydronetek, a także znajomością sprzętu pożarniczego oraz umiejętnością wiązania węzłów.

Tą ciekawą konkurencję techniczną, zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców, wygrała młodzież z Rogóża. Miłą niespodziankę sprawiły dziewczęta z Żegot, które w biegu sztafetowym pokonały swoje koleżanki z Rogóża i sprawa zwycięstwa w klasyfikacji ogólnej była wciąż otwarta. Jednak  przewaga drużyny z Rogóża po pierwszej konkurencji była na tyle bezpieczna, że w klasyfikacji końcowej lepsze okazały się dziewczęta z Rogóża przed koleżankami z Żegot, Bażyn i Henrykowa.

Natomiast w grupie chłopców bezkonkurencyjni tego dnia okazali się młodzieńcy z Rogóża, przed kolegami z Ornety i Lubomina. Można zatem powiedzieć, że młodzież zrzeszona przy OSP w Rogóżu zdominowała zawody i to właśnie te dwa zespoły będą reprezentować powiat lidzbarski na zawodach wojewódzkich 29 maja w Morągu. Wszystkie startujące drużyny otrzymały puchary i dyplomy, zaś zwycięzcy zawodów w nagrodę wyjadą na obóz szkoleniowo–wypoczynkowy do Haren –Niemcy.

( tekst i foto: kpt. M. Pasławski)