W dniach 3–6 marca w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby, w ramach jubileuszowego 40. Biegu Piastów, odbyły się VI Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Biegu Narciarskim. Doskonale zaprezentował się Daniel Żamojtuk z KP PSP w Gołdapi, który na dystansie 25 km wywalczył brązowy medal.

Mistrzostwa Polski Strażaków rozłożono na dwa dni. W piątek zawodnicy rywalizowali na dystansie 25 km stylem klasycznym, natomiast w sobotę zmierzyli się z królewskim dystansem w biegach narciarskich 54. km stylem klasycznym. Nasze województwa reprezentował również Adam Markowski z KM PSP w Olsztynie, który na dystansie 25 km zajął miejsce w drugiej dziesiątce klasyfikacji. Ogółem do zawodów zgłosiło się ponad 150 strażaków z Polski, ale także z zagranicy: Czech i Niemiec. Daniel Żamojtuk wystartował również na 50 km. Na mecie zameldował się na 5. miejscu. Na dystansie 25 km zwyciężył Mariusz Dziatkowiec–Michoń funkcjonariusz Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze, natomiast na 50 km złoto wywalczył Józeł Wojtyła z KP PSP w Cieszynie.

Polana Jakuszycka na trzy dni zmieniła się w festiwal biegów narciarskich. Warte przytoczenia jest to, że ogólnie w biegu we wszystkich kategoriach wzięło  udział ponad kilka tysięcy zawodników. Czołowe miejsce zajmowali zawodnicy z zagranicy, którzy narciarstwo biegowe uprawiają zawodowo.

Na zakończenie, w kategorii „Straż Pożarna” dekoracji najlepszych zawodników dokonali Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojeódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Obulewicz oraz Komendant Miejski PSP w Jeleniej Górze mł. bryg. Jerzy Sładczyk.

/opracował: mł. asp. Marcin Warcaba - KW PSP Olsztyn/