W dniach 18-19 czerwca 2015 roku na obiektach sportowych Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie odbyły się XXXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. W klasyfikacji generalnej reprezentacja woj. warmińsko–mazurskiego zajęła piąte miejsce. Indywidualnie najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Przemysław Żydaczek z KP PSP w Ostródzie, który w dwuboju pożarniczym zajął siódmą pozycję.

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym zgromadziły na starcie 16 reprezentacji województw, cztery szkoły PSP z Krakowa, Poznania, Warszawy i Częstochowy. Gościnnie można była zobaczyć w tym roku sportowców strażaków z Litwy, Mołdawi i Łotwy. Jak co roku wszystkich zawodników trenerów oraz gości przywitał Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. Marek Chmiel. Natomiast uroczystego otwarcia zawodów dokonał Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski.

Pierwszego dnia Mistrzostw przeprowadzono dwie konkurencje, tj. pożarniczy tor przeszkód i wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni.  W tej konkurencji bezkonkurencyjni okazali się strażacy z woj. opolskiego, a warte dodania jest to, że trzech zawodników ustanowiło czasy poniżej 17 sekund. Nasza reprezentacja w tej konkurencji uplasowała się na ósmej pozycji.

Po południu rywalizowano w popularnej hakówce. Tutaj naszym zawodnikom poszło już znacznie lepiej, ponieważ po bardzo dobrych biegach w drugiej serii drużynowo zajęli trzecie miejsce. Zwyciężyła reprezentacja woj. pomorskiego.

Poniżej przedstawiamy wyniki naszych zawodników po pierwszym dniu zawodów:

Pożarniczy tor przeszkód 100 m:

 1. Przemysław Żydaczek – 17,03s
 2. Krystian Masalski – 17,31s
 3. Przemysław Kierzenkowski – 17,77s
 4. Patryk Grzechowiak – 18,16s
 5. Daniel Żamojtuk – 18,52s
 6. Wojciech Melnik – 18,52s

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni:

 1. Przemysław Kierzenkowski – 14,81s
 2. Krystian Masalski – 14,89s
 3. Patryk Grzechowiak – 14,91s
 4. Przemysław Żydaczek – 15,14s
 5. Piotr Słapiński – 15,34s
 6. Daniel Żamojtuk – 16,25s

Drugiego dnia zawodów odbyły się konkurencje drużynowe: sztafeta pożarnicza 4x100m i pożarnicze ćwiczenie bojowe. W tej pierwszej konkurencji zwyciężyli zawodnicy z CS PSP w Częstochowie z czasem 61,07s. Nasza sztafeta uplasowała się na miejscu siódmym z czasem 62,39 s. Pożarnicze ćwiczenie bojowe miało rozstrzygnąć o końcowych miejscach w Mistrzostwach. Podział punktów był taki, że nawet  drużyny plasujące się na dalszych miejscach mogły myśleć o Mistrzostwie Polski. Tę decydującą konkurencję wygrała reprezentacja woj. podkarpackiego, która z czasem 25,69 s ustanowiła nowy rekord Polski. Nasi zawodnicy robili co mogli jednak czas 30,07s dał im szósta pozycję.

 

 Poniżej przedstawiamy klasyfikację generalną Mistrzostw:

 1. woj. pomorskie – punktów 12
 2. woj. mazowieckie – punktów 15
 3. woj. małopolskie – punktów 19
 4. CS PSP Częstochowa – punktów 23
 5. woj. warmińsko – mazurskie punktów 24

 

Woj. warmińsko – mazurskiego podczas Mistrzostw reprezentowali:

 1. Wojciech Melnik – KP PSP Węgorzewo
 2. Grzegorz Piechocki – KP PSP Węgorzewo
 3. Krystian Masalski – KP PSP Bartoszyce
 4. Ariel Borys – KP PSP Bartoszyce
 5. Daniel Żamojtuk – KP PSP Gołdap
 6. Piotr Słapiński – KP PSP Gołdap
 7. Przemysław Żydaczek – KP PSP Ostróda
 8. Patryk Januszewski – KP PSP Nowe Miasto L.
 9. Przemysław Kierzenkowski – KP PSP Nowe Miasto L.
 10. Patryk Grzechowiak - KP PSP Nowe Misto L.
 11. Paweł Prokopczyk - KP PSP Lidzbark Warmiński

        Trener reprezentacji: Marcin Warcaba - KW PSP Olsztyn

 

 /opracował - mł asp. M. Warcaba - KW PSP Olsztyn/

Szczegółowe wyniki z Mistrzostw znajdują się na stronie internetowej PSP w Częstochowie.