Tradycyjnie w pierwszy weekend marca w Jakuszycach (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie) odbył się już po raz XXXIX Bieg Piastów zaliczany do FIS Maraton Cup, gdzie na trasach biegu zmagali się zawodowcy i amatorzy. W ramach tego biegu rozegrane zostały V Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu Narciarskim.

Konkurencje biegowe zostały przeprowadzone w stylu klasycznym na dwóch dystansach: 50 km oraz 25 km. Na podkreślenie zasługuje fakt dobrego występu reprezentantów naszego województwa.Niestety, aura nie sprzyjała naszym zawodnikom, co utrudniło smarowanie nart i zabrakło kilku minut do podium.

W koronnym biegu na dystansie 50 km wystartował mł. asp. Daniel Żamojtuk z KP PSP w Gołdapi, który zajął dobre 6. miejsce na 36 startujących strażaków oraz 138. w klasyfikacji generalnej. W biegu udział wzieło 2500 zawodników. Dystans 50 km pokonał z czasem  3 godziny 05 minuty i 36 sekundy.

W kolejnym biegu, przy obfitych opadach śniegu, na starcie staneło 1200 zawodników na 25 km, nasz reprezentant mł. bryg. Adam Markowski reprezentujący KM PSP w Olsztynie zajął również dobrą lokatę - 22. miejsce na 88 strażaków. Dystans 25 km pokonał z czasem 2 godziny 04 minuty i 26 sekundy.

Po zakończeniu Mistrzostw zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary.

Należy nadmienić że Bieg Piastów cieszy się rosnąca popularnością i liczba startujących co rok jest większa. W tym roku stanęło na starcie w sumie około 4500 zawodników z całego świata, w tym prawie 120 strażaków. Daniel Żamojtuk startował dodatkowo jeszcze w dwóch biegach indywidualnie: w piątek - 15km –  gdzie zajął open 23. m-sce (na 1200 startujacych) oraz w niedzielę na 30 km stylem dowolnym, gdzie również zajął mocne 20. m-sce na 500 startujacych.