W dniach 1-3 lipca 2014 roku na obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się XXXI  Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Reprezentacja woj. warmińsko–mazurskiego osiągnęła historyczny wynik zdobywając z czterech konkurencji trzy złota. Natomiast w klasyfikacji generalnej sięgnęła po drugie miejsce, zdobywając tytuł Wicemistrzów Polski w Sporcie Pożarniczym!!!

Reprezentacja naszego województwa nie była faworytem zawodów. Chociaż efekty naszych zawodników, w zawodach poprzedzających Mistrzostwa Polski, dawały nadzieje na dobry wynik. Specyficzna atmosfera  Mistrzostw, napięcie jakie towarzyszy zawodnikom podczas zawodów, a zarazem presja na wynik, powodują że Mistrzostwa Polski rządzą się własnymi prawami. Znakomicie wytrzymali to nasi zawodnicy nokautując pozostałe zespoły przez pierwsze dwa dni trwania zawodów.

Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał zastępca Komendanta Głównego PSP nabryg. Piotr Kwiatkowski wraz z Komendantem CS PSP w Częstochowie st. bryg. Markiem Chmielem. Obecni byli również przedstawiciele władz miasta Częstochowy na czele z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Zawody zaszczycili swoimi osobami m.in.: Stanisław Rakoczy – podsekretarz stanu w MSW, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewcz – Komendant Główny PSP, nabryg. Janusz Skulich – Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ogólnie do zawodów przystąpiło 16 reprezentacji województw, cztery szkoły pożarnicze oraz trzy ekipy z zagranicy tj. Litwa, Ukraina i Białoruś.

W pierwszym dniu Mistrzostw przeprowadzono konkurencję „pożarniczy tor przeszkód”. Następnie na godz. 16.30 zaplanowano uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw. Nasi zawodnicy w tej konkurencji nie mieli sobie równych zwyciężając z łącznym czasem 104,40s. Czas ten jest nowym rekordem województwa w pożarniczym torze przeszkód drużynowo. Najlepszy z naszej ekipy okazał się Przemysław Żydaczek, który z czasem 17,07s uplasował się na 6 miejscu. Zwyciężył Mateusz Brzoza z woj. opolskiego z czasem 15.09s.

Poniżej przedstawiamy wyniki naszych zawodników w  konkurencji pożarniczy tor przeszkód:

 1. Daniel Żamojtuk – 18,85s
 2. Patryk Januszewski – 18,19s
 3. Mariusz Kozłowski – 17,65s
 4. Przemysław Żydaczek – 17,07s
 5. Patryk Grzechowiak – 17,83s
 6. Przemysław Kierzenkowski – 17,17s
 7. Wojciech Melnik – 17,57s
 8. Krystian Masalski – 17,11s

Kolejność czołowych miejsc drużynowo przedstawia się następująco:

 1. woj. warmińsko – mazurskie – 104,40s (rekord województwa)
 2. woj. pomorskie – 104,90s
 3. woj. opolskie – 105,41s

Następnego dnia rywalizowano we „wspinaniu się przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni” oraz „sztafecie pożarniczej 4x100 m”. W obu tych konkurencjach nasi reprezentanci nie mieli sobie równych. Najlepszy w hakówce z naszych zawodników był Przemysław Kierzenkowski z czasem 14,59s uplasował się na 5 miejscu  . Zwyciężył Bartłomiej Siepietowski  z woj. małopolskiego z czasem 13,61s. W sztafecie pożarniczej nasi zawodnicy uzyskali czas 59,96s i jest to nowy rekord województwa warmińsko – mazurskiego w tej konkurencji!!!! Warte odnotowania jest to, że pierwsza sztafeta uzyskała znakomity wynik z czasem 62,46s i był to 4 wynik ze wszystkich sztafet.

Poniżej przedstawiamy czasy naszych zawodników w „hakówce”:

 1. Daniel Żamojtuk  - 16,13s
 2. Piotr Słapiński – 16,63s
 3. Mariusz Kozłowski – 16,07s
 4. Przemysław Żydaczek – 15,63s
 5. Patryk Grzechowiak – 15,21s
 6. Przemysław Kierzenkowski – 14,59s
 7. Wojciech Melnik – 15,28s
 8. Krystian Masalski – 14,61s

Kolejność czołowych miejsc drużynowo przedstawia się następująco:

 1. woj. warmińsko – mazurskie – 91,39s
 2. woj. mazowieckie – 92,88s
 3. woj. pomorskie – 93,04s

Kolejność czołowych miejsc w sztafecie pożarniczej przedstawia się następująco:

 1. woj. warmińsko – mazurskie – 59,96s (rekord województwa)
 2. woj. mazowieckie – 60,35s
 3. woj. pomorskie – 62,19s

Ostatniego dnia Mistrzostw przeprowadzono konkurencję „ćwiczenie bojowe”. Tu nasi zawodnicy zajęli 8 miejsce z czasem 29,99s co w ogólnym rozrachunku dało  11 punktów i tytuł Wicemistrzów Polski w Sporcie Pożarniczym. Zwyciężyła reprezentacja woj. pomorskiego. Warte odnotowania jest to, że naszych dwóch zawodników tj. Krystian Masalski i Przemysław Kierzenkowski zajęli wysokie miejsce w dwuboju pożarniczym plasując się odpowiednio na 4 i 5 miejscu.

Kolejność czołowych miejsc w „bojówce” przedstawia się następująco:

 1. woj. pomorskie- 26,25s
 2. woj. kujawsko- pomorskie – 27,80s
 3. woj. podkarpackie – 29,04s

Klasyfikacja generalna XXXI Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym:

 1. woj. pomorskie – 9 punktów
 2. woj. warmińsko – mazurskie – 11punktów
 3. woj. mazowieckie – 12 punktów

Województwo warmińsko – mazurskie na Mistrzostwach Polski reprezentowali:

 1. Krystian Masalski – KP PSP Bartoszyce
 2. Wojciech Melnik – KP PSP Węgorzewo
 3. Przemysław Kierzenkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 4. Patryk Grzechowiak – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 5. Patryk Januszewski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 6. Mariusz Kozłowski – KP PSP Ostróda
 7. Przemysław Żydaczek – KP PSP Ostróda
 8. Daniel Żamojtuk – KP PSP Gołdap
 9. Piotr Słapiński – KP PSP Gołdap
 10. Grzegorz Piechocki – KP PSP Węgorzewo
 11. Mateusz Samsel – KP PSP Szczyto

Trener reprezentacji: Marcin Warcaba – KW PSP Olsztyn

tekst/foto: mł. asp. Marcin Warcaba - KW PSP Olsztyn