1_001

W 2009 roku rozegrane zostały jubileuszowe - X Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym. Zwody przeprowadzono według nowej, trzydniowej formuły.

14 września na stadionie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozegrane została I konkurencja Mistrzostw – pożarniczy tor przeszkód. Początkowe, nieco senne tempo biegów, szybko nabrało dynamiki i stało się emocjonującym widowiskiem. Między świetnymi wynikami wieloletnich reprezentantów województwa pojawiły się także czasy tegorocznych debiutantów. Dzięki temu wszyscy musieli się solidnie napracować, żeby stanąć na podium. Ostatecznie klasyfikacja biegu na 100m z przeszkodami ułożyła się następująco:

115,13

15 września rywalizacja strażaków przeniosła się na wspinalnię Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie, gdzie zawodnicy przy użyciu drabiny hakowej wspinali się na 3 piętro.

Artur Serafin (KW PSP w Olsztynie) już w pierwszym swoim biegu ustawił bardzo wysoko poprzeczkę pozostałym zawodnikom. Uzyskując czas 14,98 s, ustanowił swój rekord życiowy i jednocześnie najlepszy czas I kolejki tej konkurencji. W II biegach zawodnicy zaczęli się poprawiać, jednak nikt nie przełamał granicy 15 s, natomiast Artur Serafin poprawił swój wynik i z czasem 14,79 s wygrał „hakówkę”.

Tradycyjnie już po zakończeniu dwóch kolejek zawodów, najlepszych sześciu zawodników turnieju wzięło udział w biegu o puchar Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Jak się okazało tego dnia nie było mocnych na Artura Serafina, który z czasem 14,67 s zdecydowanie wygrał także puchar Komendanta. Świetnie zaprezentował się także najbardziej doświadczony reprezentant naszego województwa Jacek Kandybowicz, który uzyskał czas 14,90 s.

Ostatecznie klasyfikacja wspinania przy użyciu drabiny hakowej ułożyła się następująco:

113,77

Poziom zawodów był tak wyrównany, że o końcowej klasyfikacji w dwuboju pożarniczym na pozycjach 1, 4 i 6 ze względu na identyczny czas w dwuboju, decydujący wpływ miał czas uzyskany w drabinie hakowej. Tak zaciętej rywalizacji jeszcze w naszym województwie nie było. Ostatecznie po raz pierwszy w karierze Mistrzem Województwa w dwuboju pożarniczym został Piotr Szysler z KP PSP w Iławie.

35,73

18 września na stadionie MOSiR w Bartoszycach rozegrane zostały dwie konkurencje zespołowe Mistrzostw.

Tego dnia uroczyście otwarte i zakończone zostały X Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym. Swoją obecnością zawody uświetnili m.in.:

- Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Jan Maścianica,

- Przedstawiciel Marszałka Województwa, Radny Sejmiku Województwa, Pan Zbigniew Pietrzak,

- Dyrektor Biura ZOW ZOSP RP w Olsztynie – dh Tadeusz Jakubik,

- Starosta Powiatu Bartoszyckiego, Pan Zbigniew Nadolny,

- Burmistrz Bartoszyc, Pan Krzysztof Nałęcz,

- przedstawiciele władz samorządowych oraz służb i instytucji współpracujących z PSP,

W uroczystym otwarciu zawodów udział wzięła także orkiestra dęta z Komendy Powiatowej PSP w Lidzbarku Warmińskim.

Po dwuboju pożarniczym, indywidualnie zawody zostały już rozstrzygnięte, natomiast różnice w klasyfikacji zespołowej były na tyle niewielkie, że naprawdę wszystko jeszcze mogło się zdarzyć...

Zdawali sobie z tego sprawę sami zawodnicy, których ta świadomość chyba nieco usztywniła i zaczęły się wkradać błędy podczas biegów sztafet pożarniczych 4x100m. Wynikiem tego były liczne dyskwalifikacje i częste zmiany w klasyfikacji zespołowej. Ostatecznie konkurencja zakończyła się według następującej klasyfikacji: