W dniach 14–16 sierpnia 2013 roku reprezentacja woj. warmińsko–mazurskiego w sporcie pożarniczym wzięła udział w zawodach o Puchar Federacji w Sporcie Pożarniczym Obwodu Kaliningradzkiego. Nasza reprezentacja w klasyfikacji generalnej wywalczyła drugie miejsce !!!, natomiast indywidualnie Krystian Masalski nie miał sobie równych w „ hakówce” i „pożarniczym torze przeszkód 100m”.

Organizatorem zawodów był Urząd Główny MCzS Rosja w Obwodzie Kaliningradzkim. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni oraz pożarniczy tor przeszkód odbyły się na stadionie jednostki nr 3 w Kaliningradzie. Konkurencje drużynowe, tzn. „bojówka” i „sztafeta” zostały rozegrane na stadionie „Bałtiki Kaliningrad”. Na uroczystym otwarciu obecni byli: Zastępca Naczelnika Urzędu Głównego MczS Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim płk Aleksjej Valerianov, Warmińsko–Mazurski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jan Słupski oraz przedstawiciele Floty Bałtyckiej i Kolei Kaliningradzkich.

Pierwszy dzień zawodów przywitał nas nieprzyjemną aurą, wiejący wiatr i padający deszcz nie sprzyjały osiąganiu znakomitych wyników. Nie przeszkodziło to jednak naszym reprezentantom, a w szczególności  Krystianowi Masalskiemu, który w finałowym biegu uzyskał czas 16,65s i poprawił swój rekord życiowy. Rosyjski regulamin zawodów w sporcie pożarniczym przewiduje biegi półfinałowe i finałowe w obu indywidualnych konkurencjach. W półfinałowych biegach w „hakówce” wystartowało czterech Polaków, natomiast w „pożarniczym torze przeszkód 100m” - trzech naszych reprezentantów. W finale „hakówki” zobaczyliśmy dwóch naszych zawodników, tj. Krystiana Masalskiego i Przemysława Żydaczka. Ten pierwszy, w znakomitym stylu, zwyciężył bieg z czasem 15,00s.

Następnego dnia zawodnicy przenieśli się na stadion „Bałtyki Kaliningrad”, gdzie rozegrano konkurencje drużynowe. Tym razem pogoda była łaskawsza i w pięknym słońcu można było dokończyć zawody. Tu nasi reprezentanci sprawili miłą niespodziankę i ku niezadowoleniu miejscowych kibiców zwyciężyli „bojówkę”. Niespodzianka była tym większa, ponieważ nasi zawodnicy startowali na pożyczonym sprzęcie, który parametrami odbiegał od naszego. Nasz zespół w sztafecie pożarniczej zajął czwarte miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na miejscu drugim. Zwyciężyła reprezentacja Urzędu Głównego MCzS Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim.

Reprezentacja woj. warmińsko-mazurskiego w sporcie pożarniczym zdobyła kolejne doświadczenie i została znakomicie przjęta przez naszych kolegów z Kalinigradu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że ich zawodnicy na pewno pojawią się na zbliżającymi się wielkimi krokami III Warmińskim Turnieju w Dwuboju Pożarniczym, który odbędzie się 5 września br. w Olsztynie.