W dniach 3-5 lipca 2013 w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie odbyły się XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. W Mistrzostwa udział wzięło 16 reprezentacji komend wojewódzkich PSP, 4 szkoły pożarnicze z Krakowa, Poznania, Warszawy, Częstochowy. Gościnnie udział wzięły także reprezentację zagraniczne z Rosji, Białorusi, Litwy, Czech i Ukrainy. Nasza reprezentacja w klasyfikacji generalnej wywalczyła IV miejsce. Indywidualnie Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach zdobył brązowy medal w "drabinie hakowej"!!!

XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski już od dwóch lat mają formułę trzydniową. Pierwszego dnia od samego rana rozgrywany jest pożarniczy tor przeszkód 100 m, następni po południu następuję uroczyste otwarcie. Kolejnego dnia rozgrywana jest konkurencja „ wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni” i „sztafeta pożarnicza 4x100”. Ostatniego dnia odbywa się widowiskowa konkurencja „ćwiczenie bojowe” i uroczyste zakończenie Mistrzostw.

Zmagania strażaków obserwowało wielu dostojnych gości, m.in:Stanisław Rakoczy, podsekretarz stan w MSW, posłowie Artur Bramora i Grzegorz Sztolcman, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent Miasta Częstochowa, Andrzej Kwapisz - starosta powiatu częstochowskiego, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP i jego zastępca nadbryg. Piotr Kwiatkowski, komendanci wojewódzcy PSP, gen. brygadier w st. spocz. Teofil Jankowski - były  komendant główny PSP, st. bryg. w st. spocz.  Elżbieta Rakowska – była komendant CS PSP.

Pierwszego dnia zawodów nasi zawodnicy postraszyli najlepsze ekipy znakomitymi wynikami w konkurencji „pożarniczy tor przeszkód”. W szczególności ze znakomite strony pokazali się debiutanci tj.- Przemysław  Żydaczek i Mariusz Kozłowski ( obaj KP PSP Ostróda), którzy  osiągnęli rekordy życiowe i walnie przyczynili się do zdobycia prze naszą reprezentację II miejsca drużynowo !!!

W  konkurencji „pożarniczy tor przeszkód” nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:

1. Przemysław Żdyaczek ( KP PSP Ostróda) – 17,27s.
  2. Przemysław Kierzenkowski (KP PSP Nowe Miasto L.) – 17,52s.
  3. Patryk Januszewski (KP PSP Nowe Miasto L.) – 17,56s.
  4. Mariusz Kozłowski (KP PSP Ostróda) – 17,63s.
  5. Wojciech Melnik ( KP PSP Węgorzewo) – 17,76s.
  6. Krystian Masalski (KP PSP Bartoszyce) – 17,79s.
  7. Piotr Szysler ( KP PSP Iława) – 18,00s.
  8. Patryk Grzechowiak ( KP PSP Nowe Miasto L.) – 18,68s.

Drużynowo trzy pierwsze miejsca przedstawiają się następująco:

1. Woj. mazowieckie – 105,37s.
  2. Woj. warmińsko – mazurskie – 105,53s.
  3. Woj. pomorskie – 105,55s.

Walka na całego rozgorzała podczas „hakówki” i sztafety pożarniczej 4x100m. W tej pierwszej konkurencji nasi zawodnicy drużynowo zajęli II miejsce drużynowo, najlepszy nasz zawodnik Krystian Masalski z czasem 14,54s wywalczył brązowy medal!!! W konkurencji sztafeta pożarnicza nasi zawodnicy z czasem 64,76s. zajęli dopiero 11 miejsce. Zwyciężyła reprezentacja woj. małopolskiego, która w tym momencie włączyła się do walki o czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej.

W konkurencji „drabina hakowa” nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:

1. Krystian Masalski (KP PSP Bartoszyce) – 14,54s.
  2. Wojciech Melnik (KP PSP Węgorzewo) – 15,28s.
  3. Piotr Słapiński (KP PSP Gołdap) – 15,41s.
  4. Piotr Szysler (KP PSP Iława) – 15,55s.
  5. Przemysław Żydaczek (KP PSP Ostróda) – 16,08s.
  6. Patryk Grzechowiak (KP PSP Nowe Miasto L.) – 16,42s.
  7. Mariusz Kozłowski (KP PSP Ostróda) – 16,52s.
  8. Przemysław Kierzenkowski (KP PSP Mowe Miasto L.) – 16,94s.

Drużynowo trzy pierwsze miejsca przedstawiają się następująco:

1. Woj. mazowieckie – 91,58s.
  2. Woj. warmińsko – mazurskie – 93,28s.
  3. Woj. kujawsko – pomorskie – 93,81s.

W konkurencji „sztafeta pożarnicza” kolejność czołowych miejsc przedstawia się następująco:

1. Woj. małopolskie – 60,09s.
  2. Woj. kujawsko – pomorskie – 60,49s.
  3. CS PSP Częstochowa – 60,53s.

Ostatniego dnia Mistrzostw walka rozgorzała na całego. Rozgrywano popularną „bojówkę , która rozdawała kartu w klasyfikacji generalnej. Nasza reprezentacja w tej konkurencji spisała się znakomicie i z czasem 26,87s. zajęła 3 miejsce. Przypominamy, że jest to nowy rekord woj. warmińsko – mazurskiego w ćwiczeniu bojowym. Niestety słaby występ w sztafecie pożarniczej spowodował, że nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej Mistrzostw uplasowali się na tak nielubianym dla sportowców IV miejscu.

Kolejność w konkurencji „ćwiczenie bojowe” przedstawia się następująco:

1. Woj. mazowieckie – 25,87s. (rekord Polski)
  2. Woj. pomorskie – 26,25s.
  3. Woj. warmińsko – mazurskie – 26,87s. (rekord woj. warmińsko – mazurskiego)

Klasyfikacja generalna czołowych zespołów przedstawia się następująco:

1. Woj. mazowieckie - 8 punktów

2. Woj. małopolskie - 16 punktów

3. Woj. pomorskie - 17 punktów

4. Woj. warmińsko - mazurskie - 18 punktów

Szczegółowe wyniki z Mistrzostw Polski zarówno w klasyfikacji międzynarodowej i polskiej znajdują się na stronie Komendy Głównej PSP zakładka „sport”.

Województwo warmińsko – mazurskie podczas XXX Mistrzostw w Sporcie Pożarniczym reprezentowali:

1. Krystian Masalski – KP PSP Bartoszyce
  2. Wojciech Melnik – KP PSP Węgorzewo
  3. Patryk Grzechowiak – KP PSP Nowe Miasto L.
  4. Przemysław Kierzenkowski – KP PSP Nowe Miasto L.
  5. Patryk Grzechowiak – KP PSP Nowe Miasto L.
  6. Piotr Słapiński – KP PSP Gołdap
  7. Piotr Szysler – KP PSP Iława