W dniach 10-11 w Olsztynie i 14 czerwca 2013 roku w Mrągowie odbyły się XIV Mistrzostwa Województwa Warmińsko–Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym. W roku bieżącym zawodnicy startowali zgodnie z nowym regulaminem. Na starcie stanęło 19 Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej  - 160 zawodników. Indywidualnie mistrzem województwa w dwuboju pożarniczym został Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach, natomiast drużynowo zwyciężyła Komenda Powiatowa PSP z Nowego Miasta Lubawskiego.

W tegorocznych mistrzostwach uczestniczyła również 11-osobowa drużyna kadry GU MCzS Obwodu Kalinigradzkiego Federacji Rosyjskiej. Zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach rywalizując z najlepszymi strażakami naszego województwa, plasując się ostatecznie w czołówce klasyfikacji indywidualnych. Podobna konfrontacja odbędzie się już w sierpniu tego roku w Kaliningradzie, gdzie reprezentacja województwa warmińsko-mazurskiego weźmie udział w podobnych zawodach rozgrywanych przez strażaków Obwodu Kaliningradzkiego.

W pierwszym dniu mistrzostw rozpoczęły się zmagania na stadionie Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego przy ul. Oczapowskiego, gdzie rozegrano konkurencję „pożarniczy tor przeszkód”.  Konkurencja ta polega na pokonaniu dwumetrowej ściany oraz równoważni, a wszystko to zawodnik pokonuję z wężami w dłoniach, które musi spiąć i podpiąć do rozdzielacza. Indywidualnie zwyciężył Krystian Masalski z KP PS w Bartoszycach, z czasem 17,17s. Drużynowo w tym dniu prowadzili strażacy z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim, z czasem 112,45s.

Walka na dobre rozpoczęła się na wspinalni Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie, gdzie zawodnicy rywalizowali w konkurencji „wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni”. Tę widowiskową konkurencję, z czasem 14,89s, wygrał Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach. Dodatkowo zostały rozegrane biegi o Puchar Warmińsko–Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który z czasem 14,26s, wygrał również Krystian Masalski, ustanawiając jednocześnie nowy rekord województwa w tej dyscyplinie.

Trzeciego dnia Mistrzostw zmagania przeniosły się na Stadion Miejski do Mrągowa. Tu zawodnicy musieli wykazać się współdziałaniem. „Sztafeta pożarnicza 4x100m” i „ćwiczenie bojowe” to typowo drużynowe konkurencje. W sztafecie pożarniczej najlepsi okazali się zawodnicy z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim (61,64s), natomiast ćwiczenie bojowe wygrała drużyna z KP PSP w Iławie (31,83s).

Poniżej przedstawiamy wyniki oraz czołowe miejsca w poszczególnych konkurencjach:

Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni:

1. Krystian Masalski z K PSP w Bartoszycach – 14,89s,
  2. Piotr Słapiński z KP PSP w Gołdapi – 14,96s,
  3. Piotr Szysler z KP PSP w Iławie – 15,14s.

Pożarniczy tor przeszkód:

1. Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach – 17,17s,
  2. Partyk Grzechowiak z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim – 17,47s,
  3. Patryk Januszewski z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim – 17,63s.

Dwubój pożarniczy:

1. Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach – 32,07s,
  2. Wojciech Melnik z KP PSP w Węgorzewie – 33,30s,
  3. Piotr Słapiński z KP PSP w Gołdapi – 33,31s,
  4. Artur Serafin z KM PSP w Olsztynie – 33,31s
  5. Przemysław Żydaczek z KP PSP w Ostródzie - 33,53s,
  6. Piotr Szysler z KP PSP w Iławie – 33,55s.

Sztafeta pożarnicza:

1. KP PSP Nowe Miasto Lubawskie – 61,64s.
  2. KP PSP Węgorzewo – 64,08s.
  3. KP PSP Iława – 66,01s.

Ćwiczenie bojowe:

1. KP PSP Iława – 31,83s.
  2. KP PSP Nowe Miasto Lubawskie – 33,01s.
  3. KP PSP Ostróda – 33,78s.

Klasyfikacja generalna:

1. KP PSP Nowe Miasto Lubawskie – 5 punktów,
  2. KP PSP Iława – 9 punktów 9,
  3. KP PSP Ostróda – 20 punktów.

Szczegółowe wyniki (również zawodników z Rosji) zamieszczone są poniżej w tabelach.

/tekst: st. kpt. Krzysztof Pardo, zdjęcia:  Ryszard Ołów/

ZESTAWIENIE ZBIORCZE WYNIKÓW DRUŻYNOWYCHikonka word
Pożarnicze ćwiczenia bojowe    I i II kolejkaikonka word
Sztafeta pożarnicza 4x100 m z przeszkodamiikonka word