7 października 2012 roku w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) odbyły się XVIII Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Biegu Długodystansowym. Reprezentacja woj. warmińsko–mazurskiego  wspólnie z Reprezentacją Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu zdobyła brązowy medal, natomiast indywidualnie Damian Pieterczyk z KP PSP w Kętrzynie i Leszek Stelwach z KP PSP w Piszu zostali Mistrzami Polski w biegu na 10 km w Pucharze Polski Komendanta Głównego PSP.

Droga do tych sukcesów była długa i kręta. Długie wyjazdy wspomnianych zawodników na zawody, aby walczyć o punkty potrzebne do Pucharu Polski miały swoje zwieńczenie w Rakoniewicach. W ostatnim akordzie w Rakoniewicach wzięło udział 1100 zawodników zrzeszonych w różnych klubach w tym ok. 200 strażaków reprezentujących Komendy Wojewódzkie PSP z całej Polski. Znakomita organizacja zawodów dodatkowo mobilizowała zawodników do większego wysiłku. Dzień 7 października w Rakoniewicach był świętem biegania. Biegali wszyscy kobiety, ojcowie z synami (specjalne wózki do biegania), najstarszy zawodnik który ukończył 10 kilometrowy dystans miał 79 lat.

Reprezentacja woj. warmińsko – mazurskiego obroniła brązowy medal zdobyty we wcześniejszym roku. Dodatkowo Damian Pieterczyk z KP PSP w Kętrzynie w kategorii open wywalczył 2 miejsce. Słowa uznania należą się pozostałym zawodnikom, dzięki którym te trzecie miejsce stało się faktem. Pierwsze miejsce zdobyła niespodziewanie reprezentacja woj. podkarpackiego, natomiast na drugim stopniu podium uplasowała się reprezentacja woj. pomorskiego. Po ostatecznej weryfikacji okazało się, że Toruń ma tyle samo punktów co Olsztyn i obie drużyny cieszyły się z trzeciego miejsca. Wielkie słowa uznania należą się dla Leszka Stelwacha z KP PSP w Piszu, który mimo kontuzji zgryzł zęby i w swojej kategorii dobiegł na czwartej pozycji.

Znakomita oprawa zakończenia towarzyszyła zawodnikom, a w kategorii straży pożarnej nagrody i puchary wręczał Zastępca Dyrektora Biura Szkolenia w Komedzie Głównej PSP w Warszawie st. bryg. Tomasz Naczas.

W Mistrzostwach Polski w biegu na 10 km woj. warmińsko – mazurkie reprezentowali: