W dniach 4-6 lipca 2012 roku na obiektach sportowych Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się XXIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Reprezentacja woj. warmińsko mazurskiego udowodniła, że w tej dziedzinie sportu należy do ścisłej czołówki zdobywając w klasyfikacji generalnej Mistrzostw brązowe medale!!!! Ponadto indywidualnie IV miejsce w dwuboju pożarniczym i III miejsce w drabinie hakowej zajął Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach.

W zawodach udział wzięło 16 reprezentacji Komend Wojewódzkich PSP ,cztery reprezentację Szkół Pożarniczych PSP i 7 zespołów zagranicznych z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Czech, Litwy, Węgier.

Nasi zawodnicy do Częstochowy dotarli już 3 lipca br. Na godzinę 17.00 mieli zaplanowany trening drabiny hakowej, a pół godziny później mogli potrenować na pożarniczym torze przeszkód. Pogoda dopisała więc można było spokojnie przygotować się do Mistrzostw. Pierwszego dnia rozegrano  „pożarniczy tor przeszkód”, z naszych zawodników najlepszy wynik osiągną Krystian Masalski z czasem 17,12s. Drużynowo nasi zawodnicy zajęli 7 miejsce.

Poniżej przestawiamy czasy naszych zawodników w tej konkurencji:

 1. Krystian Maslaski – 17,12s
 2. Konrad Podpora – 17,29s
 3. Patryk Grzechowiak – 18,08s
 4. Jacek Kandybowicz – 18,54s
 5. Paweł Raszkowski – 18,82s
 6. Wojciech Melnik – 18,94s

Tego samego dnia rozegrano biegi finałowe o Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zwyciężył Aleksander Andriichuk (Ukraina) – z czasem 15,44s

Po zakończeniu pierwszej konkurencji dokonano uroczystego otwarcia XXIX Międzynarodowych Mistrzostw w Sporcie Pożarniczym. Było wielu znamienitych gości na czele z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisławem Rakoczy. Jak co roku wszystkich przywitał Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz w asyście swoich zastępców nadbryg. Markiem Kowalskim i nadbryg. Januszem Skulichem.

Kolejny dzień przyniósł nam zmagania na czterotorowej wspinalni. Przy ogromnym upale nasza reprezentacja zajęła III miejsce drużynowo. Tym bardziej cenny jest to sukces. Tą widowiskową konkurencję wśród Polaków zwyciężył Bartłomiej Siepietowski z woj. małopolskiego z czasem 13,85s. Najlepszy okazał się Uldzimir Strelchenia (Białoruś) z czasem – 13,19s.

Poniżej przedstawiamy czasy naszych zawodników w tej konkurencji:

 1. Krystian Masalski – 14,95s
 2. Przemysław Kierzenkowski – 15,86s
 3. Patryk Grzechowiak – 15,96s
 4. Wojciech Melnik – 16,03s
 5. Daniel Żamojtuk – 16,23s
 6. Piotr Słapiński – 16,30s

Popołudniu rozegrano przedostatnią konkurencję „sztafetę pożarniczą”. Z tą konkurencją wiązaliśmy ogromne nadzieje, ponieważ od kilku lat nasi zawodnicy plasują się w ścisłej czołówce. Setne sekundy zadecydowały o tym, że zajęliśmy IV miejsce tak bardzo nielubiane przez sportowców. Zwyciężyła reprezentacja woj. pomorskiego z czasem 61, 88.

Sztafeta pożarnicza wystąpiła w składzie:

 1. Wojciech Melnik
 2. Patryk Grzechowiak
 3. Konrad Podpora
 4. Krystian Masalski

Ostatni dzień Mistrzostw przyniósł ogromne emocję, ponieważ o drużynowego Mistrza Polski w Sporcie Pożarniczym walczyło aż 5 drużyn: woj. mazowieckie, pomorskie, warmińsko – mazurskie, opolskie, i małopolskie. Walka trwała do ostatniego biegu. Nasi zawodnicy znakomicie wytrzymali presję i ostatecznie wywalczyli brązowe medale w klasyfikacji  generalnej.

W ćwiczeniu bojowym wystąpili:

 1. Konrad Podpora
 2. Patryk Januszewski
 3. Patryk Grzechowiak
 4. Piotr Słapiński
 5. Przemysław Kierzenkowski
 6. Wojciech Melnik
 7. Krystian Maslski

Podczas uroczystej ceremonii zamknięcia Mistrzostw obecny był Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Cichocki, który wspólnie z Komendantem Głównym PSP i jego zastępcami wręczali puchary oraz nagrody pieniężne zarówno w klasyfikacji międzynarodowej jak i Polskiej.

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym są uwieńczeniem cało rocznego trudu, przygotowań oraz startu w poprzedzających zawodach. Tym bardziej sukces naszej drużyny jest bardzo cenny.

Okazały sukces zaowocował powołaniami do Kadry Polski w Sporcie Pożarniczym. Konrad Podpora z KP PSP w Szczytnie i Krystian Masalski z KP PSP w Bartoszycach będą reprezentować nasz kraj na arenach międzynarodowych. Serdeczenie gratulujemy!!!

 

Na Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym woj. warmińsko – mazurskie reprezentowali:

 1. Krystian Masalski – KP PSP Bartoszyce
 2. Patryk Grzechowiak – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 3. Przemysław Kierzenkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 4. Patryk Januszewski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie
 5. Wojciech Melnik – KM PSP Olsztyn
 6. Jacek Kandybowicz – KM PSP Olsztyn
 7. Daniel Żamojtuk – KP PSP Gołdap
 8. Piotr Słapiński – KP PSP Gołdap
 9. Konrad Podpora – KP PSP Szczytno
 10. Paweł Raszkowski – KP PSP Iława
 11. Paweł Zapadka - KM PSP Olsztyn

Trener reprezentacji: Marcin Warcaba – KW PSP Olsztyn

Kierownik reprezentacji: Piotr Szysler – KP PSP Iława

Szczegółowe wyniki z Mistrzostw znajdują się na stronie internetowej Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie zakładka”sport”.

tekst/foto: mł. ogn. Marcin Warcaba - KW PSP Olsztyn