W dniach 21 – 22 czerwca 2011 roku na obiektach Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. W szranki stanęło 16 reprezentacji województw i 4 szkoły pożarnicze z Warszawy, Poznania, Krakowa i Częstochowy. W ciągu dwóch dni rywalizowano w konkurencjach:

  • wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na III piętro wspinalni,
  • pożarniczy tor przeszkód,
  • sztafeta pożarnicza,
  • ćwiczenie bojowe.

Celem zawodów w sportach pożarniczych jest podnoszenie poziomu sprawności fizycznej funkcjonariuszy PSP oraz wyłanianie najlepszych zawodników i drużyn w sporcie pożarniczym. I tymi najlepszymi okazała się ekipa z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, natomiast nasza drużyna nie zawiodła i w klasyfikacji drużynowej wywalczyła III miejsce na podium!!! Indywidualnie Mistrzem Polski w dwuboju pożarniczym został Mirosław Cyrson z woj. pomorskiego, z naszej drużyny najlepiej zaprezentował się Konrad Podpora z KP PSP w Szczytnie który zajął X miejsce w dwuboju pożarniczym.

Uroczystego otwarcia XXVIII Mistrzostw dokonał Komendant Główny PSP generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz wraz z Komendantem Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. Markiem Chmielem. Na uroczystości rozpoczęcia jak i zakończenia Mistrzostw obecni byli również włodarze miasta Częstochowy oraz Komendanci Wojewódzcy PSP.

Pierwszego dnia Mistrzostw rywalizowano na pożarniczym torze przeszkód i „hakówce”. Zarówno w jednej jak i drugiej konkurencji nasi zawodnicy zespołowo wywalczyli III miejsca na podium. Z bardzo dobrej strony indywidualnie w „ hakówce” pokazał się Patryk Grzechowiak z KP PSP Nowe Miasto Lubawskie który z czasem 15,29s zajął VI miejsce. Drugiego dnia Mistrzostw walka o medale zaczęła się na dobre, znakomity występ zaliczyła nasza sztafeta pożarnicza w składzie: Piotr Słapiński, Wojciech Melnik, Piotr Szysler, Konrad Podpora, którzy z czasem 60,11s. zajęli II miejsce ustanawiając rekord województwa!!! W konkurencji ćwiczenie bojowe nasza drużyna kontrolowała sytuację, aby ostatecznie stanąć w klasyfikacji generalnej na trzecim stopniu podium.

Naszą drużynę na Mistrzostwach Polski reprezentowali:

Jacek Kandybowicz – KM PSP Olsztyn

Wojciech Melnik – KM PSP Olsztyn

Artur Serafin – KW PSP Olsztyn

Konrad Podpora – KP PSP Szczytno

Piotr Szysler – KP PSP Iława

Błażej Matysiak – KP PSP Iława

Paweł Raszkowski – KP PSP Iława

Daniel Żamojtuk – KP PSP Gołdap

Piotr Słapiński – KP PSP Gołdap

Patryk Grzechowiak – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie

Krystian Masalski – KP PSP Bartoszyce

Trener reprezentacji – Marcin Warcaba – KW PSP Olsztyn

Kierownik reprezentacji – Tomasz Wołczkiewicz – KP PSP Szczytno

Psycholog wojewódzki PSP - Maja Hain - KW PSP Olsztyn

Wyniki do pobrania z poszczególnych konkurencji znajdują się na stronie internetowej CS PSP w  Częstochowie.

tekst/foto: Marcin Warcaba - KW PSP Olsztyn