18 września br. na stadionie w Kozłowie odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Nidzickiego. Zawody przeprowadzili i sędziowali strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, zgodnie z aktualnym regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmagania sportowe odbyły się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7x50 z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym.

Zwyciężyła drużyna OSP z Janowa, która wypracowała bezpieczną przewagę już w pierwszej konkurencji  i nie oddała prowadzenia również w ćwiczeniu bojowym.

Kolejne miejsca zajęły drużyny OSP Sarnowo i OSP Lipowo z gminy Kozłowo.

Poziom sportowej rywalizacji był wyższy niż podczas VI edycji zawodów, natomiast różnice w wynikach drużyn walczących o trzecie miejsce wynosiły zaledwie ułamki sekund.  O pechu mogą mówić drużyny OSP Szkotowo i OSP Bolejny, które ze względu na popełnione błędy techniczne,  pomimo dobrych wyników czasowych, zajęły odpowiednio 4 i 5 miejsce. Dużo szczęścia miała natomiast zwycięska drużyna poprzednich zawodów - OSP Sarnowo, która uzyskała czas premiowany II miejscem dopiero w powtórzonym biegu ćwiczenia bojowego.

Zauważalny był udział młodych strażaków. Należy to podkreślić szczególnie w przypadku drużyny z  Janowa, którą wzmocnił udział członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Janowo, wicemistrza niedawnych zawodów wojewódzkich MDP. Pochwał  zwycięzcom nie szczędzili Komendant Powiatowy Państwowej  Straży Pożarnej w Nidzicy oraz Wójt Janowa, którzy życzyli strażakom godnego reprezentowania gminy i powiatu w najbliższych zawodach na szczeblu wojewódzkim.

Drużyna OSP Janowo wystąpiła w składzie:

1. Łukasz Kaczmarski

2. Tomasz Pisarski

3. Bartosz Bartkowski

4. Daniel Pisarski

5. Kamil Ciesielski

6. Marek Świderski

7. Tomasz Ciesielski

8. Łukasz Pisarski

9. Damian Czyżewski

Klasyfikacja końcowa zawodów:
1. OSP Janowo 116,25 pkt (bieg sztafetowy - 66.25; ćwiczenie bojowe - 50,00)
2. OSP Sarnowo 127,00 pkt (bieg sztafetowy - 71.00; ćwiczenie bojowe - 56.00)
3. OSP Lipowo 132,63 pkt (bieg sztafetowy - 69.63; ćwiczenie bojowe - 63,00)
4. OSP Szkotowo 132,76 pkt (bieg sztafetowy - 74.76; ćwiczenie bojowe - 58,00)
5. OSP Bolejny 135,98 pkt (bieg sztafetowy - 80.98; ćwiczenie bojowe - 55,00)
6. OSP Kozłowo 155,23 pkt (bieg sztafetowy - 74.23; ćwiczenie bojowe - 81,00)
7. OSP Napiwoda 163,20 pkt (bieg sztafetowy - 71.20; ćwiczenie bojowe - 92,00)
8. OSP Gołębiewo 232,30 pkt (bieg sztafetowy - 107.30; ćwiczenie bojowe - 125,00)

Zawody zorganizowali Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Nidzicy oraz Gmina Kozłowo - gospodarz zawodów.

Sędzią głównym zawodów był mł. bryg. Zbigniew Słupski z KP PSP w Nidzicy

Podczas ceremonii zakończenia zawodów odbyło się uroczyste wręczenie nagród, pucharów oraz dyplomów dla najlepszych drużyn. Wręczono także odznaczenia strażakom i osobom zasłużonym dla ochronnych przeciwpożarowej na terenie powiatu.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego          nadało medale „Za zasługi dla pożarnictwa” następującym druhom:

- Bogdanowi Kowalikowi z OSP Krokowo  - złoty medal
- Radosławowi Cycenowi z OSP Krokowo – brązowy medal
- Tomaszowi Cycenowi z OSP Krokowo – brązowy medal
- Andrzejowi Skwarskiemu z OSP Szkotowo – brązowy medal
- Zbigniewowi Hołubowiczowi z OSP Krokowo – brązowy medal
- Dariuszowi Pawlakowi z OSP Krokowo  – brązowy medal Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Nidzicy nadało odznaki „Strażak Wzorowy” następującym druhom: - Tomaszowi Krebstowi z OSP Szkotowo
-Karolowi Skwarskiemu z OSP Szkotowo
- Wojciechowi Iwanowiczowi  z OSP Szkotowo
- Damianowi Długińskiemu z OSP Szkotowo
- Grzegorzowi Ławickiemu z OSP Gołębiewo
- Dariuszowi Sieradzkiemu z OSP Gołębiewo
- Adamowi Świerkowi z OSP Krokowo
- Bogumiłowi Świecikowi z OSP Krokowo Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego w Kozłowie nadało odznaki  „Za Wysługę Lat”  następującym Druhom: - Zygmuntowi Fersztowi  z OSP Szkotowo
- Januszowi Cycenowi  z OSP Krokowo
- Kazimierzowi Klimczakowi z OSP Krokowo
- Janowi Iwanickiemu z OSP Szkotowo
- Zbigniewowi Świecikowi z OSP Krokowo
- Andrzejowi Skwarskiemu z OSP Szkotowo
- Stanisławowi Kopczyńskiemu z OSP Krokowo
- Andrzejowi Rosocha z OSP Krokowo
- Włodzimierzowi Frągnowskiemu z OSP Szkotowo

- Zygmuntowi Dramińskiemu z OSP Szkotowo Za wkład w poprawę bezpieczeństwa Gminy Kozłowo dyplomami wyróżnieni zostali:
- ppłk Ryszard Jasinowicz - Szef Delegatury Wojskowej Straży Pożarnej w Olsztynie,

- Sergiusz Misiejuk - Dyrektor Wojskowego Domu Wypoczynkowego "Warmia" w Waplewie,

- Szczepan Długiński - Prezes OSP Szkotowo.

W ceremonii wręczenia wzięli udział: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy - mł.bryg. Mariusz Wilamowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nidzicy - dh Stanisław Rabczyński, Wicestarosta Powiatu Nidzickiego - Lech Brzozowski oraz przedstawiciele samorządów: Burmistrz Nidzicy - Dariusz Szypulski oraz Wójt Gminy Kozłowo - Jacek Jankowski i Janowo - Waldemar Szymański, a także sponsorzy (Tadeusz Hinc z firmy „Drehabud” oraz przedstawiciel firmy „Isoroc” Polska).

Nagrody ufundowali:

- "Isoroc" Polska,

- Bank Spółdzielczy w Nidzicy,

- "Drehabud" Nidzica

- Hurtownia "Dom" w Nidzicy,

- Agencja Nieruchomości Rolnych Gospodarstwo Skarbu Państwa w Nidzicy,

- Dariusz Piotrowski.

Puchary dla najlepszych drużyn ufundowali:

- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy,

- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSPRP w Nidzicy,