W ostatnich dniach na terenie miasta i gminy Orneta doszło do kilku poważnych wypadków drogowych. 13 kwietnia we wsi Krosno pod Ornetą 18.letni mężczyzna, kierujący samochodem osobowym marki BMW na łuku drogi prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu, kilkakrotnie dachował, a następnie zatrzymał się na poboczu po przeciwnej stronie drogi. Kierowcę przetransportowano śmigłowcem do olsztyńskiego szpitala, a pasażera do szpitala w Lidzbarku Warmińskim. W kolejnym wypadku, do którego doszło 19 kwietnia 2010 roku na ul. 1 Maja w Ornecie, ranne zostały trzy osoby. Kierowca opla astry na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Działania strażaków polegały na pomocy pogotowiu w  udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym (opatrzenie ran, zapewnienie komfortu termicznego i psychicznego oraz unieruchomienie na noszach typu deska). Wszystkich poszkodowanych karetki pogotowia z Lidzbarka Warmińskiego i Ornety przetransportowały do szpitali. (tekst: kpt. M.Pasławski; fot.: dh M. Kuźniewski).