W dniu 10 marca 2010r. o godzinie 14:38, dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Bartoszycach otrzymał zgłoszenie telefoniczne o pożarze autobusu przewożącego młodzież szkolną, na odcinku drogi Maszewy - Kosy. Do pożaru wysłane zostały dwa zastępy z JRG PSP i jeden z OSP oraz oficer operacyjny KP PSP. W momencie przyjazdu pierwszych zastępów strażaków, płomieniami całkowicie objęty było wnętrze pojazdu. Kierowca autobusu, w chwili zauważenia ognia, ewakuował z pojazdu 39 dzieci i opiekunkę. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru, podaniu dwóch prądów gaśniczych – jednego piany do wnętrza pojazdu, drugiego wody na zewnątrz w celu schłodzenia zbiornika z paliwem oraz na palące się opony. Jednocześnie, w obecności opiekunki, przeliczono ponownie ewakuowanych uczniów. Przewoźnik podstawił drugi autobus, którym odwieziono dzieci do domu. Pożar ugaszono, pojazd uległ całkowitemu spaleniu. Właściciel wycenił straty na 25 tys. zł./tekst i zdjęcia: kpt. Bogusław Krajewski/.