Do groźnego wycieku amoniaku doszło w jednym z pomieszczeń technicznych, w Zakładach Mięsnych w Ełku. Na szczęście obyło się bez ofiar. 20 stycznia 2010 r., około godziny 8.00 odebraliśmy zgłoszenie o wycieku amoniaku w Zakładach Mięsnych w Ełku, przy ul. Suwalskiej. Na miejsce zadysponowano w pierwszej fazie działań trzy zastępy ratownicze i jeden operacyjny z ełckiej JRG . Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, iż dyrekcja zakładu przeprowadziła sprawną ewakuację około 70. osób z pomieszczeń bezpośrednio przyległych do pomieszczenia, w którym doszło do awarii. Działania zastępów PSP polegały na przeszukaniu pomieszczeń, do których przedostał się gaz. Osób poszkodowanych nie było, zagrożenia dla miasta także. W dalszym etapie działań dodysponowano kolejne zastępy ratowników, zostały zadysponowane także zastępy z ubraniami gazoszczelnymi z Komend Powiatowych PSP w Olecku i Giżycku. Na miejsce przybyła również grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. W kulminacyjnym momencie akcji, udział brało 11 zastępów PSP (28 strażaków). Do wycieku doszło w instalacji przesyłowej, w pomieszczeniu nie przeznaczonym do stałego przebywania ludzi. Dalsze działania strażaków polegały na obniżaniu stężenia amoniaku przy użyciu wentylatorów i ciągłym monitorowaniu stężenia. Awarię usunięto zamykając uszkodzony fragment instalacji. Działania trwały około 7 godzin.(Tekst: rzecznik prasowy KP PSP w Ełku - asp. Jarosław Pieszko).