02.01.2010 r. o godzinie 21:47 strażacy brali udział w usunięciu miejscowego zagrożenia związanego z wypadkiem drogowym, do którego doszło w miejscowości Wierzbiny na trasie (E16) Orzysz-Wierzbiny. Najprawdopodobniej na skutek niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów - osobowego z busem, którymi podróżowało łącznie jedenaście osób (w tym 4,5.letnie dziecko). Po przybyciu na miejsce wypadku, strażacy zastali dwa rozbite samochody, stojące skosem na poboczach jezdni, blokując całą drogę. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej, osobom poszkodowanym pomocy medycznej udzielali ratownicy z zespołów pogotowia ratunkowego. U dziecka i pięciu osób dorosłych, nie stwierdzono większych obrażeń, zaś pozostałe pięć przewieziono na obserwację do szpitali w Piszu i w Ełku. W akcji trwającej ponad 3,5 godziny udział brały: 1 zastęp z JRG PSP w Piszu, 1 zastęp OSP w Orzyszu, 3 karetki pogotowia ratunkowego, 3 radiowozy policji oraz pomoc drogowa. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz uprzątnięciu uszkodzonych elementów pojazdów i płynów poeksploatacyjnych z drogi, oświetleniu terenu działań, a także kierowaniu ruchem, który został wstrzymany na czas prowadzonych działań. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy przednie i boczne elementy pojazdów, w tym: zderzaki, maski, szyby, błotnik i dach. Przypuszczalna przyczyna zdarzenia to niezachowanie zasad ostrożności w ruchu drogowym. Czynności wyjaśniające okoliczności wypadku prowadzi miejscowa policja. Przestrzegamy i apelujemy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych.