W dniu 13 grudnia 2009r. o godz. 5.45. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie przyjął zgłoszenie zadymienia na parterze budynku mieszkalnego przy ul. Katowickiej 2a w Olsztynie. Na miejsce zadysponowane zostały 2 zastępy ratowniczo – gaśnicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że z mieszkania na parterze przez okno wydobywa się dym. Mieszkańcy lokalu: ojciec z dwójką małych dzieci, samodzielnie opuścili mieszkanie przed przybyciem służb ratowniczych.Działania straży pożarnej polegały na:- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia;- zadysponowaniu na miejsce działań dodatkowych sił: policji, zespołu ratownictwa medycznego, pogotowia energetycznego, administratora budynku,- tlenoterapii, wsparciu psychicznym i zabezpieczeniu termicznym 3 ewakuowanych z mieszkania osób,- wejściu po drabinie nasadkowej przez okno do palącego się mieszkania 2 ratowników zabezpieczonych w sprzęt ODO;- podaniu prądu wody w natarciu na palące się materiały;- przeszukaniu mieszkania w celu wykluczenia obecności innych osób;- otwarciu drzwi mieszkania od środka;- wyniesieniu palących się materiałów na zewnątrz budynku i przelaniu ich wodą;- oddymieniu mieszkania i klatki schodowej ( zadymienie nieznaczne ) przy zastosowaniu wentylatora oddymiającego;- sprawdzeniu mieszkań powyżej w celu wykluczenia zagrożenia.Pracownicy pogotowia energetycznego, którzy przybyli na miejsce zdarzenia odłączyli dopływ prądu w mieszkaniu. Zespół ratownictwa medycznego przybyły na miejsce przebadał uczestników zdarzenia i w stanie ogólnym dobrym zabrał do szpitala dziecięcego na obserwację w celu wykluczenia zatrucia gazami pożarowymi. Policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Po zakończeniu, miejsce prowadzonych działań przekazano na piśmie przybyłemu przedstawicielowi Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie celem nadzorowania i zabezpieczenia. Dochodzenie w zakresie ustalenia przyczyny powstania pożaru prowadzi Policja.Straty: spaleniu uległa szafka drewniana, ubrania, część instalacji elektrycznej w przedpokoju, okopcenie mieszkania. Uratowano pozostałą część mieszkania na kwotę około 50 tys. złotych.W zdarzeniu brały udział 2 zastępy ratowniczo – gaśnicze i 7 ratowników.