Zgłoszenie, jakie wpłynęło do dyżurnego iławskiej straży brzmiało bardzo groźnie. Zgłaszający poinformował, że wywróciła się cysterna przewożąca około dwudziestu ośmiu tysięcy litrów oleju napędowego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano natychmiast trzy samochody bojowe z iławskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej.

Na miejscu okazał się, że ciągnik siodłowy z cysterną leży na boku w rowie, na szczęście nie doszło do uszkodzenia płaszcza cysterny. Wyciek pojawił się jedynie w wyniku parcia oleju na górne klapy rewizyjne cysterny. Wyciek został szybko uszczelniony, a dodatkowo poniżej miejsca wypływu utworzono wannę osłaniającą z wykorzystaniem specjalistycznej maty odpornej na ciecze ropopochodne.

Na miejsce działań zadysponowana została również specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Olsztyna. Kierujący Działaniem Ratowniczym kontaktując się z właścicielem uszkodzonego składu uzyskał informację, że na miejsce zdarzenia wyruszyła już cysterna, do której będzie przepompowany olej napędowy oraz holowniki, które podejmą próbę wyciągnięcia pustej cysterny z przydrożnego rowu na jezdnię. 

Do czasu przyjazdu pojazdów strażacy przygotowali odpowiednie środki i sprzęt niezbędny do realizacji procesu przepompowania, który zakończył się w późnych godzinach popołudniowych.

Następnie dwa holowniki pracujące na zlecenie właściciela cysterny rozpoczęły czasochłonną operację postawienia na koła i wyciągnięcia na pas jezdni przewróconego pojazdu. Przez cały czas trwania tego procesu strażacy zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań.

W trakcie prowadzonych czynności, które trwały ponad piętnaście godzin udział brało dziesięć zastępów straży. Natomiast z uwagi na potencjalne zagrożenie oraz skomplikowane procedury, jakie realizowane były na miejscu zdarzenia droga była całkowicie zamknięta.

„Opracowanie” – Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Iławie kpt. Krzysztof Rutkowski.

„Foto” – Archiwum KP PSP w Iławie