W dniu 18 sierpnia 2017 roku w godzinach porannych trzech strażaków z gołdapskiej komendy wyjechało na pomoc mieszkańcom powiatu chojnickiego w województwie pomorskim, poszkodowanym podczas nawałnic.  Zastęp w składzie: asp.sztab. Jarosław Dadura, st.ogn. Arkadiusz Klisz oraz st.str. Wojciech Barszczewski wyjechał około godziny 8:00 samochodem specjalnym z podnośnikiem hydraulicznym i udał się w rejon koncentracji do miejscowości Rytel w powiecie chojnickim.

Następnie strażacy otrzymali dyspozycję przemieszczenia się do miejscowości Brusy. Praktycznie „z marszu” przystąpili do usuwania drzew, które zagrażały ludziom oraz budynkom. Tam była ich baza odpoczynku i stamtąd ruszali realizować kolejne zadania. Gołdapscy strażacy będąc w województwie pomorskim ponad trzy doby pomagali ludności cywilnej uporać się ze skutkami przejścia trąby powietrznej. Działania ich polegały na przykrywaniu uszkodzonych dachów plandekami oraz usuwaniu z dachów gałęzi oraz drzew. Rejonem działania gołdapskiego zastępu były w okolice miejscowości Brusy, Czarnowo, Męcikał, Lubnia, Czapiewice oraz Orlik. Zastęp powrócił z działań w poniedziałek 21 sierpnia w godzinach popołudniowych.

/tekst: st.kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: asp.sztab. Jarosław Dadura/