Kilka minut po godzinie czternastej, 12 czerwca doszło do zdarzenia drogowego, na drodze wojewódzkiej nr 527 w okolicy miejscowości Kalnik. Sanitarka marki Star 266 prowadzona przez żołnierkę, uderzyła w przydrożne drzewo.

Samochód zabezpieczał przemarsz żołnierzy.  Do wypadku zadysponowane zostały zastępy ratowniczo-gaśnicze z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalniku oraz samochód rozpoznawczo-ratowniczy z JRG Morąg. Pojazdem wojskowym podróżowało sześć osób – kierowca, dowódca oraz czterech żołnierzy w części sanitarnej. W wyniku zdarzenia ranni zostali właśnie  czterej wojskowi, którzy przebywali w tylnej części ambulansu. Doznali złamań kończyn, licznych stłuczeń i ran. Jeden z poszkodowanych miał złamany nos. Strażacy udzielili rannym kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Cztery karetki pogotowia zabrały poszkodowanych mężczyzn do szpitali. Na miejscu akcji pracowali również policjanci. Droga wojewódzka była nieprzejezdna przez około dwie godziny.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia mł. bryg. Adam Zaręba