W dniu 30 maja 2017r. o godzinie 12:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie przyjął zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego z Busem na drodze krajowej 51 w okolicy miejscowości Tomaszkowo – Gmina Stawiguda.

Na miejsce skierowano 3 zastępy ratownicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Olsztynie, także zastęp OSP Stawiguda i OSP Bartąg. Po rozpoznaniu miejsca zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym potwierdził zakleszczenie w samochodzie ciężarowym mężczyzny kierującego pojazdem Kierowca samochodu Bus z pasażerem przytomni przebywali poza pojazdem. Działania ratownicze przybyłych zastępów w pierwszej fazie polegały na uwolnieniu zakleszczonego mężczyzny.

W tym celu wykonano:

- stabilizację przewróconego pojazdu ciężarowego MAN przy użyciu wyciągarki samochodowej,

- wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowcy w samochodzie ciężarowym MAN przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz podręcznego sprzętu burzącego,

- na polecenie lekarza, wydobyciu i transporcie poszkodowanego do karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Po przebadaniu i zaopatrzeniu, poszkodowany z samochodu ciężarowego został przewieziony do jednego z olsztyńskich szpitali. W trakcie prowadzonych działań ratowniczych DK 51 na tym odcinku była częściowo, zablokowana – wyznaczony był ruch wahadłowy.

O godzinie 14:13 ostatnie zastępy powróciły do macierzystych jednostek.

Opracował

mł.bryg. Sławomir Filipowicz