16 stycznia około godz.15.00 w zakładzie mleczarskim „POLMLEK” w Lidzbarku Warmińskim doszło do wycieku substancji dezynfekującej na bazie kwasu azotowego (stężenie ok. 50%) w ilości około 1000 l.

Do zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy Straży Pożarnej z lidzbarskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali żółty obłok wydobywający się z pomieszczenia magazynowego. W trakcie rozpoznania ustalono, że do awarii doszło podczas prac załadunkowych. Operator wózka widłowego uszkodził zbiornik DPL o pojemności 1000 l. Sprawca zdarzenia oraz czterech pracowników znajdujących się w sąsiednim pomieszczeniu opuścili budynek jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych, nie wymagali hospitalizacji. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wydzielono strefę zagrożenia, w której działania prowadzono w chemicznych ubraniach gazoszczelnych. Duża ilość kwasu  z uszkodzonego zbiornika została zgromadzona w wannie wychwytowej, umieszczonej w posadzce magazynu. Pozostałą nieznaczną ilość niebezpiecznej substancji , która wydostała się na zewnątrz magazynu, ograniczono sorbentem naturalnym (piasek). Strażacy zabezpieczyli również studzienkę burzową. Magazyn substancji chemicznych oraz pomieszczenia bezpośrednio przylegające przewietrzono przy użyciu wentylatora osiowego. Akcja ratownicza trwała trzy godziny, łącznie uczestniczyło w niej dwunastu  ratowników, w tym Grupa Operacyjna z KW PSP w Olsztynie.

tekst; mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz    zdjęcia ; asp.Przemysław Łatacz