28 listopada po godzinie 14.oo do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Węgorzewie wpłynęła informacja o wybuchu gazu w jednym z mieszkań w miejscowości Dąbrówka Mała.

Do działań w pierwszej fazie akcji zostały zadysponowane dwa zastępy strażaków z węgorzewskiej komendy oraz strażacy-ochotnicy z Węgielsztyna i OSP Guja. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że w budynku wielorodzinnym, w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł gaz ulatniający się z butli. Przed przybyciem zastępów PSP, trzy osoby poszkodowane o własnych siłach opuściły lokal, w którym doszło do wybuchu i pożaru.  Przybyły na miejsce zdarzenia wraz ze strażakami zespół ratownictwa medycznego udzielił im niezwłocznie pomocy. Dwie osoby w stanie dobrym z lekkimi poparzeniami zostały przetransportowane do szpitala. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej oraz ugaszeniu pożaru. Przeprowadzono ewakuację pozostałych mieszkańców bloku. W wyniku eksplozji uszkodzeniu uległa część ściany nośnej oraz ściana działowa z mieszkaniem sąsiednim, co spowodowało  obrażenia dziecka sąsiadów. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia oddymiono i przewietrzono. Na miejsce przybył Komendant Powiatowy PSP w Węgorzewie, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i przedstawiciel Burmistrza Węgorzewa. Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dopuścił do dalszego użytkowania mieszkania, w którym doszło do wybuchu i pożaru. Jednocześnie stwierdził, iż pozostałe mieszkania nadają się do użytku. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu trzech otworów okiennych w zniszczonym mieszkaniu oraz jednego okna na klatce schodowej.

Tekst. st. asp. T. Grunwald / zdj. asp. sztab T. Grzędziński