14 października o godz.13 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Zagony gm. Lubomino.

Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej oraz jednostki OSP z Lubomina, Wilczkowa, Ornety oraz Dobrego Miasta. Pierwszym podmiotem ratowniczym ,który pojawił się na miejscu zdarzenia była jednostka OSP z Lubomina. Już wtedy na dużej części dachu spod dachówek wydobywały się języki ognia a pomieszczenia mieszkalne na poddaszu wypełnione były dymem. Pięciu osobom  przebywającym w tym czasie w domu udało się opuścić mieszkania przed przybyciem Straży Pożarnej. Zdaniem mieszkańców jedna osoba pozostawała na poddaszu. Strażacy z Lubomina dostali się na wypełnione dymem poddasze, odnajdując i ewakuując na zewnątrz poszkodowaną kobietę, zdążyli także wynieść butlę z gazem. Poszkodowanej udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy w zakresie wsparcia psychicznego, komfortu termicznego i tlenoterapii. Ranna z poparzeniami kończyn górnych i dolnych oraz częściowo głowy zastała zabrana karetką pogotowia do szpitala w Olsztynie. Działania Straży Pożarnej z chwilą przybycia kolejnych jednostek polegały na podaniu prądu wody w natarciu wewnętrznym oraz trzech prądów wody na dach z użyciem drabin przenośnych oraz drabiny mechanicznej. Zaopatrzenie wodne zorganizowano z pobliskiego stawu oraz wykorzystując miejscową sieć hydrantową. Po stłumieniu ognia przystąpiono do niezbędnych prac rozbiórkowych. Spaleniu uległ dach budynku oraz częściowo dwa pomieszczenia mieszkalne na poddaszu. Strażacy przystąpili do ewakuacji mienia,  z budynku wyniesiono meble,  sprzęt  AGD oraz ubrania. Pogorzelcy zostali zakwaterowani przez sąsiadów oraz rodzinę. Przyczyna pożaru nie ustalona, dochodzenie w tej sprawie prowadzi Policja.

tekst; mł.kpt. Tomasz Gowkielewicz    zdjęcia dh Mieczysław Kuźniewski