Około godziny 14:30, 11 lipca w okolicach miejscowości Bogaczewo i Kretowiny przeszła potężna nawałnica. Kilkuminutowemu przejściu trąby powietrznej towarzyszyło gradobicie - kule gradowe miały  wielkość piłek golfowych.

Nawałnica wyrządziła ogromne szkody w miejscowości Bogaczewo, zerwała dach z budynku mieszkalnego, powaliła dwie stodoły, uszkodziła poważnie chlewnię, w której znajdowało się około 100 sztuk trzody. Trąba powietrzna uszkodziła garaże, budynek obory oraz sprzęt rolniczy. Duże zniszczenia wiatr wyrządził również w miejscowości Kretowiny. W tym przypadku droga jaką przeszła trąba powietrzna usłana była połamanymi drzewami, które powaliły się na budynki letniskowe i inne. Straty są ogromne, skutki nawałnicy usuwali strażacy z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, z wojskowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z gminy Morąg i Łukta. Strażacy zabezpieczali zerwane dachy i uszkodzone budynki, odgruzowywali zniszczone budynki gospodarskie oraz usuwali powalone drzewa z dróg i budynków. W działaniach ratowniczych udział brały 22 zastępy pożarnicze, 88 strażaków. Akcja ratownicza prowadzona była przez kilkanaście godzin.

/tekst: G. Różański, zdjęcia: Z. Jankowski/