13 czerwca 2016r. o godzinie 3:40 dyżurny stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Olsztynie przyjął zgłoszenie o pożarze budynku w Olsztynie przy ul. Bałtyckiej. Strażacy zastali objętą pożarem część dachu budynku mieszkalno-usługowego, ogień również wydostawał się przez okna na pierwszym piętrze, gdzie znajdowało się mieszkanie. Uzyskano informację, że wewnątrz znajdują się dwie osoby. Budynek murowany jednopiętrowy z poddaszem nieużytkowym, klatka oraz stropy w obiekcie drewniane wykończone gliną oraz płytą typu rygips, dach dwuspadowy odeskowany, drewniany ocieplony wełną w całości pokryty dachówką ceramiczną, w części parterowej od strony ul. Bałtyckiej znajdowały się lokale usługowe (kwiaciarnia oraz salon kosmetyczny), front z wejściem do lokali usługowych usytuowany blisko drogi asfaltowej (część nieogrodzona), pozostałe grunty przynależące do obiektu ogrodzone płotem metalowym z bramą wjazdową po prawej i lewej stronie, ogrodzenie tworzyło dwie posesje podzielone w tylnej części działki.  Wejście do mieszkania (klatka schodowa drewniana-cała w ogniu) objętego pożarem znajdowało się od tyłu budynku, do którego prowadziła brama po prawej stronie. Budynek zasilany gazem ziemnym z przyłączem znajdującym się na frontowej ścianie odłączonym przez przybyłych na miejsce przedstawicieli gazowni, obiekt posiadał również dwa przyłącza elektryczne, które zostały odłączone na początku akcji gaśniczej przez ratowników PSP.

Działania straży polegały na podaniu w pierwszej fazie trzech prądów wody, jeden prąd wody został podany od wewnątrz na palącą się klatkę schodową i materiały wyposażenia znajdujące się na parterze, po przygaszeniu pożaru wprowadzono na pierwsze piętro po klatce schodowej drugi prąd wody. Trzeci prąd wody podawany był od szczytu z prawej strony budynku z drabiny przystawnej do ostatniego pomieszczenia mieszkalnego.

Strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Wprowadzono kolejny prąd wody od lewej strony budynku przez zewnętrzną klatkę schodową, która prowadziła do części socjalnej drugiej części budynku na poddaszu - zagrożenia nie stwierdzono. Podano ponadto jeden prąd wody w natarciu od zewnątrz budynku na palący się dach przy wykorzystaniu podnośnika hydraulicznego 302-N-53 (praca w aparatach ODO, ratownicy zabezpieczeni szelkami ratowniczymi). Wyniesiono na zewnątrz pierwszą osobę poszkodowaną bez czynności życiowych, mężczyzna ok. 60 lat został wydobyty z pomieszczenia kuchni na pierwszym piętrze. Członkowie OSP Olsztyn –Gutkowo podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową, która prowadzona była do momentu przybycia na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego, osoba poszkodowana została przejęta przez personel medyczny - stwierdzono zgon osoby poszkodowanej.

Wydobyto ponadto na zewnątrz kolejne dwie osoby: kobietę wiek ok. 60 lat.  oraz mężczyznę wiek  35 lat. Poszkodowane osoby  bez czynności życiowych, znajdowały się na podłodze w ostatnim pomieszczeniu zlokalizowanym od szczytu budynku. Członkowie OSP Olsztyn –Gutkowo podjęli  resuscytację krążeniowo-oddechową, która prowadzona była do momentu przybycia na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Osoby poszkodowane zostały przejęte przez personel medyczny - stwierdzono zgon osób poszkodowanych. Ponadto w trakcie prowadzonego przeszukania w jednym z pomieszczeń zlokalizowano martwego psa – ewakuowano go na zewnątrz. Przy pomocy kamery termowizyjnej dokonano sprawdzenia więźby dachowej,  stropu oraz innych pomieszczeń w budynku w celu lokalizacji zarzewi ognia. Oddymiono pomieszczenia przy użyciu wentylatora osiowego. Wyniesiono spalone elementy wyposażenia na zewnątrz. Ewakuowano części mienia z dwóch lokali użytkowych (kwiaciarnia, salon fryzjerski) w uzgodnieniu z najemcami tych lokali. Rozebrano części nadpalonej konstrukcji dachu oraz stropu. Przekazano części budynku (parter oraz część socjalna zlokalizowana od szczytu z lewej strony) na piśmie właścicielowi, piętro objęte pożarem pozostało pod dozorem Policji. Udzielono informacji przybyłym na miejsce zdarzenia mediom.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pogotowia energetycznego odłączono zasilanie do budynku na słupie.

W działaniach brało udział łącznie 13 zastępów ratowniczych, w tym 8 zastępów gaśniczych i specjalnych oraz 43 strażaków ratowników. Działania ostatecznie zakończono o godzinie 10:31 po 6 godzinach i 51 minutach pracy.

Opracował na podstawie SWD-ST.

mł.bryg. Sławomir Filipowicz

oficer prasowy