W czwartek, 16 czerwca kilkanaście minut po godz. 18:00 w jednej z hal należących do Browaru Namysłów w Braniewie doszło do emisji amoniaku.

W wyniku wycieku substancji niebezpiecznej jedna osoba spośród pracowników została poszkodowana. Do wycieku doszło w kompleksie obiektów produkcyjnych browaru. Na miejsce zdarzenia skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, którzy jako pierwsi rozpoczęli działania ratownicze.

Dodatkowo skierowano strażaków ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz strażaków-ochotników z jednostek OSP: Braniewo, Żelazna Góra, Lipowina, Gronowo, Frombork. Strażacy oprócz ewakuacji osób znajdujących się na terenie browaru skupili się na ograniczeniu emisji amoniaku na zewnątrz hal produkcyjnych stawiając kurtyny wodne oraz bezobsługowe stanowiska gaśnicze. Dodatkowo w ubraniach chemicznych ratownicy dokonali przeszukania pomieszczeń sprawdzając czy nie ma innych osób poszkodowanych. Na bieżąco wspólnie z pracownikami browaru dokonywano pomiaru stężenia uwolnionego amoniaku w atmosferze. Na czas prowadzonych działań braniewscy policjanci ograniczyli ruch na drogach wokół browaru. Jednocześnie mieszkańców najbliższych obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie browaru poinformowano o konieczności zamknięcia okien. Teren akcji podzielony został na cztery odcinki bojowe. Z pobliskiej rzeki Pasłęki i z wykorzystaniem agregatu pompowego pobierano wodę do pojazdów pożarniczych. Instalacja w której znajdował się amoniak została zamknięta a substancja niebezpieczna odpompowana do zbiorników znajdujących się w innym obiekcie.

W trakcie trwania działań pracownicy browaru wspierali strażaków przekazując informacje o postępie przepompowywania niebezpiecznego medium. Wokół kompleksu hal zabezpieczono również studzienki kanalizacyjne. Po zlokalizowaniu zdarzenia strażacy usunęli amoniak znajdujący się w halach oraz przewietrzyli obiekty. Łącznie podczas awarii wyciekło około 50 litrów amoniaku. W działaniach, które trwały do godz. 23:00 uczestniczyło 17 pojazdów i 60 strażaków.

/mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie/