4 maja, czyli święto braci strażackiej, okazał się niezwykle pracowitym dniem dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie. Wzorem lat ubiegłych otwarły się w tym dniu gościnne bramy siedziby iławskich strażaków. Głównym celem „Dnia Otwartej Strażnicy” jest przybliżanie wszystkim chętnym, a w szczególności dzieciom i młodzieży pracy strażaka.

Już kilkanaście minut po godzinie 8-ej w Komendzie pojawiły się pierwsze wycieczki szkolne z całego niemalże powiatu. Na naszych gości czekało wiele atrakcji związanych z zawodem strażaka. I tak do wglądu zwiedzających wystawione zostały wszystkie samochody ratownicze. W przygotowanych punktach tematycznych strażacy opowiadali o różnych dziedzinach ratowniczych, począwszy od pomocy medycznej poprzez działania ratownicze na akwenach wodnych, aż po typowe działania gaśnicze. Całość uzupełniały pokazy sprawności strażaków w konkurencji wspinania się po drabinie hakowej, która jest elementem sportu pożarniczego. Na placu apelowym Komendy nie zabrakło oczywiście kłębów lekkiej piany gaśniczej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszej grupy zwiedzających.

Na chcących spróbować swoich sił w „strażackim rzemiośle” czekały hydronetki, z których strumień wody należało wcelować do specjalnych tarcz. A nie było to łatwe! Masę zabawy zapewniły też pneumatyczne zjeżdżalnie i trampoliny. W poszczególnych punktach na najbardziej aktywnych uczestników zabaw i konkurencji czekały drobne nagrody i talony na przejażdżkę w koszu strażackiego podnośnika.

Po długiej i żmudnej wędrówce po przygotowanych atrakcjach na utrudzonych zwiedzających czekała oczywiście pożywna strażacka grochówka. Można też było skosztować lodów, które dostępne były w stoisku firmy Mlekovita.

Piękna majowa pogoda sprawiła, że obiekty Komendy odwiedziło prawie 1500 zwiedzających, a każdy z nich na samym początku obdarowany został drobnym słodkim prezentem.

Oficer prasowy KP PSP w Iławie kpt. Krzysztof Rutkowski