5 kwietnia, we wtorkowy poranek około godz. 5.40, na trasie Pisz-Orzysz doszło do nieszczęśliwego zderzenia samochodu osobowego z tirem, prawdopodobnie w wyniku wtargnięcia dzika na jezdnię.

W wyniku zderzenia samochody wpadły do pobliskiego rowu. Tir częściowo zatryrzymał się na przydrożnym  drzewie i natychmiast stanął w płomieniach. Samochód osobowy znajdował się pod naczepą tira. Pomoc poszkodowanym jako pierwsi próbowali nieść inni kierowcy, jednak próby ugaszenia pożaru przy użyciu gaśnic samochodowych nie przyniosły efektu. Do zdarzenia zadysponowano strażaków z JRG Pisz, pobliskiej jednostki wojskowej, a także OSP z Orzysza i Wiartla.

Pożar kabiny samochodu ciężarowego udało się ugasić dopiero przybyłym strażakom. Po ugaszeniu ognia, pomocy poszkodowanym udzielał zespół ratownictwa medycznego. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon pasażerki podróżującej samochodem osobowym oraz kierowcy samochodu ciężarowego. Działania strażaków po ugaszeniu pożaru kabiny polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz odcięciu niektórych elementów samochodu osobowego przy użyciu sprzętu specjalistycznego celem wydobycia rannego kierowcy, który natychmiast został odtransportowany do pobliskiego szpitala. Na czas prowadzonych działań droga była całkowicie nieprzejezdna, pojazdy kierowano na objazdy.

Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez prokuraturę strażacy wydobyli z wraków pojazdów zwłoki oraz pomagali przy wyciągnięciu pojazdu osobowego z rowu. W działaniach ratowniczych trwających ponad 7 godziny udział brało 27 strażaków, służby medyczne, policjanci, a także pomoc drogowa.

Proszę o zachowanie szczególnej uwagi podróżujących drogami Mazur, na których może pojawiać się zwierzyna leśna. Czasami odrobina ostrożności może nas ustrzec przed nieszczęściem. Z poważaniem- strażak często podróżujący tymi drogami.

/tekst i zdjęcia: kpt. Józef Baranowski/