W czwartek, 31 marca 2016 r. o godzinie 14.45, do KM PSP w Elblągu, dotarła informacja o pożarze budynku wielorodzinnego w miejscowości Pólko. Pierwsze doniesienia były bardzo dramatyczne, ponieważ mowa była o osobach skaczących z okien piewszego piętra.

Okazało się, że przed przybyciem straży pożarnej, z okna mieszkania znajdującego się na pierwszym piętrze, przy pomocy prowizorycznej liny wykonanej z prześcieradła, opuszczono na poziom parteru czwórkę dzieci. Tę operację asekurował postronny mężczyzna, przypadkowo znajdujący się w tym miejscu. W tym mieszkaniu znajdowało się jeszcze dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe. Te ewakuowali przy pomocy drabiny przenośnej, przybyli przed chwilą strażacy. Pozostali mieszkańcy wyszli na zewnątrz jeszcze przed przyjazdem pierwszych ratowników. Szczęśliwie obyło się tylko na strachu i nikt w pożarze fizycznie nie ucierpiał.

Niezwłocznie strażacy przystąpili do gaszenia palącego się na całej długości dachu i ewakuacji mienia z mieszkań znajdujących się na parterze. W czasie akcji korzystano z podnośnika hydraulicznego, a strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Do pożaru skierowano łącznie 12 pojazdów pożarniczych i 23. strażaków oraz niezbędne służby pomocnicze. Akcja trwała do godziny 20:00. Przyczyny pożaru będzie ustalać policja.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Przemysław Siagło